Bu Ülkede Cemaat Yok!- Yusuf KaplanYusuf Kaplan, Sivas’ta doğsa da küçük yaşlarda ailesi ile beraber Kayseri’ye göç etmek zorunda kaldı. İlk, orta ve lise öğretimini Kayseri’de tamamladı. Liseden mezun olduktan sonra İzmir’e gitti ve Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü’nün yanı sıra Sinema-TV Ana Sanat Dalından da mezun oldu.

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra İngiltere’ye gitti. Mezun olduktan üç yıl sonra 1989 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği burs sayesinde master ve doktora yapma şansını elde etti.

1991 yılında İngiltere de yer alan ‘’East Angila Üniversitesi’nde “Story-Telling and Myth-Making Medium: Television” isimli tez çalışmasında bulundu ve bu tezi başarılı bir şekilde sonuçlandırdı. 1992 yılında ise Londra’da bir üniversite de danışmanlık olarak görev yaptı.

Yusuf Kaplan’ın Kariyeri
İlim ve Sanat, Yedi İklim, Kayıtlar, Kitap Dergisi, Girişim, İslâm, Kadın ve Aile gibi dergilerle Zaman ve Milli Gazete gibi günlük gazetelerde çeşitli yazı, röportaj ve çevirileri yayımlandı.

yusuf kaplan gazeteci

Gazete alanında ise ilk büyük çalışmasını Yeni Şafak Gazetesi’nde yaptı ve bir süre burada Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. Sonrasında üç yıl boyunca Umran Dergisi’nde çalıştı.

TVNet’in kurucuları arasında yer alan Yusuf Kaplan, 2015 yılı itibarıyla yazılarına Yeni Şafak Gazetesi’nde devam etmektedir.

#yusufkaplan #maveratv #maveravakfı

Başa dön tuşu