Prof. Dr. Davut Kavranoğlu – Türkiye’nin Bilgi Ekonomisine Geçiş SüreciProf. Dr. Davut Kavranoğlu – Kısa Özgeçmiş

Profesör Dr. Davut Kavranoğlu, 1984 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Master ve Doktora derecelerini Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (CALTECH), Elektronik Mühendisliğinde bölümünden sırasıyla 1986 ve 1989’da almıştır.

1989’da Yardımcı Doçent, 1993’te Doçent, 2009’da ise Profesör unvanlarını kazanmıştır. Birçok yayınlanmış akademik makalesi ve diğer yayınları mevcuttur.

1997 yılında bir girişimci olarak teknoloji sektörüne daha fazla odaklanmak için Türkiye’ye dönmüş ve bir dizi teknolojik girişim başlatmıştır. 1997-2009 yılları arasında iş dünyasında, özellikle Mobil ve Uydu Haberleşmesi, GPS takip sistemleri alanlarında teknoloji ve ürün geliştirme ve satmaya odaklanmıştır.

Profesör Kavranoğlu, 2011-2015 yılları arasında dört yıl süre ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığı görevini yürütmüştür. Kendisi Türkiye’de Bakan Yardımcılığı müessesi oluşturulduktan sonra atanan ilk Bakan Yardımcısıdır. Prof. Kavranoğlu. 2015 – 2019 yılları arasında dört yıl süre ile Bilim, Teknoloji, Sanayi, Eğitim ve Üniversite politikalarından sorumlu Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapmıştır.

Prof. Dr. Davut Kavranoğlu halihazırda Bilgi Ekonomisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmakta, İstanbul Teknik Üniversitesinde kısmi zamanlı olarak ders vermekte, Danışmanlık yapmakta ve Teknoloji Girişimcisi olarak hayatına devam etmektedir.

Davut Kavranoğlu’nun ana uzmanlık alanları:
• Bilgi Ekonomisi ve Bilgi Ekonomisine dönüşüm süreci
• Bilim, Teknoloji, Sanayi, Girişimcilik, Eğitim Politikaları
• Üniversite sistemleri ve politikaları
• Internet, Mobil haberleşme, 4G, 5G vb.
• Uydu haberleşmesi
• Adres sistemleri ve Konum tabanlı teknolojiler
Prof. Dr. Davut Kavranoğlu evli, Yedi çocuk ve iki torun sahibidir. Rize, Gündoğdu, Bozukkale köyünde 25 Mart 1962 tarihinde doğmuştur.

Site: https://maveravakfi.org/
Facebook: https://www.facebook.com/maveravakfi
Twitter: https://twitter.com/maveravakfi
Instagram: https://www.instagram.com/mavera.vakfi

Başa dön tuşu