Faysal Soysal & Orhan Gazi Gökçe – Sinemanın Diliyle Konuşmak (Hayat-Memat Meseleler)Faysal Soysal (d. 24 Ekim 1979, Batman)[1] Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yönetmen, şâir ve çevirmen.[2]

Lise eğitimini Ankara’da tamamlayan Soysal, 1998’de girdiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki eğitimini yarıda bıraktı ve 2003 yılında eczacılık fakültesinden mezun oldu. Van 100. Yıl Üniversitesi’nde “yeni türk edebiyatı” alanında yüksek lisans yaptı. 2003-2007 yılları arasında İran’da kaldı ve 2007’de Tahran Güzel Sanatlar Üniversitesi sinema ve tiyatro fakültesinde yüksek lisansını tamamladı. 2008 yılında New York Film Akademisi’nde kurs ve atölye faaliyetlerine katıldı.

2005 yılında “Forbidden Dream” başlığıyla ilk kısa filmini çekti. 2007’de İran’da çektiği “Dreams of Lost Time”, çok büyük ilgi gördü ve katıldığı birçok festivalden ödülle döndü.

Bunların yanı sıra, Soysal’ın, çeşitli edebiyat ve sinema dergilerinde şiirleri, modern şiir ve İran sineması üzerine makaleleri yayınlandı. İran “yeni şiir” akımının önde gelen şâirlerinden Sohrab Sepehri’den yaptığı çevirileri, “Akdeniz’deki Çöl” adlı kitapta topladı.

“Üç yol” başlıklı ilk sinema filmi, 2013 yılında gösterime girdi.[3]

Başa dön tuşu