Prof. Dr. Ahmet Sarı – Edebiyatın İyileştirici GücüHayat-Memat Meseleleri programında kültür, sanat ve edebiyat ve topluma dair önemli konular, tadında ve kararında bir muhabbet atmosferinde konuşuluyor. Hayat-Memat Meseleleri her pazartesi saat 20.00’de Mavera Tv’de.

Orhan Gazi Gökçe, 1985 yılında Tokat’ta doğdu. Aklı erdiğinden beri satır aralarını okumaya çalışır. Merak ettiklerini de sormaya çekinmez ehline. Sora sora sadece Bağdat’ın değil daha birçok bilinmez yolun bulunacağına inanır.

Prof. Dr. Ahmet Sarı Kimdir?

1970 Düsseldorf Almanya doğumlu olan Sarı, İlköğretimini (Grundschule; Benrath) Düsseldorf’ta tamamladıktan ve ortaöğretiminin (Realschule) yarısını Almanya’da okuduktan sonra, 1984 senesinde ailesiyle birlikte Türkiye’ye (Erzurum) kesin dönüş yaptı. 1985-1988 yılları arasında Narman Lisesi’nde okudu. 1988 yılında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı. Orada bir sene okuduktan sonra 1989 yılında Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kazandı. 1993 yılında DAAD bursu alarak bir ay Hamburg’da Alman Dili ve Edebiyatı alanında kurslara katıldı ve aynı sene Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında yükseköğrenimini tamamladı. 1994 yılında bu alanda yüksek lisansa başladı. 1995 yılından beri Sosyal Bilimler Enstitüsü Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 1995 yılında yüksek lisansını (Thomas Bernhard’ın Hikâyelerinde Normaldışı Davranışlar) tamamlayıp 1996 yılında doktora öğrenimine başladı, 2003 yılında doktorasını tamamladı (Türk ve Alman Poetikasının Kitabı). 2005 yılında “Yrd. Doç. Dr.”; Sarı, 2010 yılında Avusturya Cumhuriyeti Altın Liyakat Ödülü’nü aldı. 2011 yılında “Doç. Dr.”, 2016 yılında ise Prof.Dr. olarak atandı. Sarı, halen Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Web Site: https://maveravakfi.org/
Facebook: https://www.facebook.com/maveravakfi
Twitter: https://twitter.com/maveravakfi
Instagram: https://www.instagram.com/mavera.vakfi

#hayatmematmeseleleri #edebiyat

Başa dön tuşu