Kamber Çal – Basiret ve Ferasetle Yarınlara BakmakBasiret ve feraset bu sene Önderin öne çıkardığı kavram. Bu iki kavramı seçme sebebi nedir?
İmam hatipler 69 yıl önce nasıl bir amaçla yola çıktı?
İmam hatipler ülke gündeminden hiç düşmedi. Bu okullara yönelik bazı kesimlerin saldırı pozisyonu içinde olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
İmam hatip ruhu nedir? “Geçmişte vardı, bugün o ruh eskisi kadar yok” diyenlere ne diyorsunuz?
İmam hatipler halkımızın duası, alın teri ve  emeğiyle bugünlere geldi. Halkımızın bu sahiplenişini nasıl değerlendiriyorsunuz?
İmam hatip kahramanları deyince aklınıza kimler geliyor?
Yeni nesil imam hatipler hangi başarılara imza atıyor?
Efendim, dünya çapında bilim adamı, dünya çapında fikir adamı yetiştirmek adına imam-hatiplerin nasıl bir politikaya ihtiyacı var sizce?
İmam hatiplere yönelik eğitim sistemi içinde bir revizyon talebiniz var mı?
ÖNDER olarak yeni dönem faaliyetleriniz nelerdir, hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?
Sizce Türkiye’de İslami kesimin gençlik çalışmaları yeterli mi?
Gençlik çakışmalarında nasıl bir dil oluşturmalıyız?
İmam-hatiplerin 2023 vizyonunda ne var?
Sizce kültürel bir diriliş için devlet nasıl bir strateji izlemeli?
Efendim, Türkiye ezberler ve nakiller ülkesi. Yeni düşünce neden üretilmiyor? Neden düşünce adamları yetişmiyor sizce?
Son birkaç yıldır gençlerin deizm gibi akımlara kapıldığına dair büyük tartışmalar yaşıyoruz. Siz bunu nasıl yorumluyorsunuz?
____________________________________________________
Kamber ÇAL
1972 yılında Kayseri’nin Develi ilçesinde doğan Kamber Çal, ilkokulu köyünde tamamladıktan sonra ortaokul ve liseyi Develi İmam Hatip Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Lise ve üniversite yıllarında muhtelif sivil toplum kuruluşlarında görevler yapan Çal, Başakşehir İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği’nin (BİHADER) kurucu başkanlığını yaptığı dönemlerde okulların nicel ve nitel gelişimine katkıda bulundu. İstanbul Pendik Ömer Çam Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği yönetiminde görev alan Kamber Çal, 2017-2018 eğitim sezonunda İstanbul Recep Tayyip Erdoğan AİHL Okul Aile Birliği Başkanlığını yaptı.

2017’de yapılan 56. Genel Kurul’da ÖNDER Yönetim Kurulu üyesi oldu. 2018-2019 eğitim sezonunda ÖNDER Okul Aile Birliği Komisyonu Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev aldı.

2014 yılına kadar siyasi çalışmalarda bulunan ve meclis üyeliği de yapan Kamber Çal, MÜSİAD, İlim Yayma Cemiyeti, Birlik Vakfı, TÜRES (Türkiye Turizm ve Restoranlar Derneği) üyeliklerinde bulundu.

Kamber Çal, halen sağlık ve gıda sektöründe ticaretle iştigal etmektedir. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Başa dön tuşu