Prof. Dr. Medaim Yanık – Travma Yaşayan Çocuklar Nasıl Davranırlar? (Mahremiyet Eğitiminin Önemi)Her çocuğun yaşadığı ortamda kendini güvende ve emniyette hissetmesi önemlidir. İhmal edilme, fiziksel/cinsel/duygusal istismar, anne babanın boşanması, ailede ani ölüm, aile içinde şiddet, ağır hastalıklar, terör olayları, savaş, zorbalık, doğal afetler gibi çocuğa kendini güvende hissettirmeyecek her olay çocuğu travmatize edebilir. Travmatize olan çocuk dünyanın güvenilir bir yer olmadığını düşünmeye başlar; yoğun korku, çaresizlik, kontrol kaybı ve yok olma tehdidi hisseder. Çocuğun yaşadığı olayın travmatik olup olmadığını olayın kendisi değil, çocuğun olaya karşı verdiği duygusal tepki belirler.

Prof. Dr. Medaim Yanık Kimdir?
Tıp eğitimime 1987 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nde başladım.

2000 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde ruh sağlığı ve hastalıkları alanında uzman oldum.

2000-2005 yılları arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda öğretim üyeliği ve bölüm başkanlığı yaptım.

2005 yılında Ruh Sağlığı ve Hastalıkları alanında doçent oldum.

2005–2009 yılları arasında Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başhekim ve klinik şefi olarak görev yaptım.

2009-2015 arasında İstanbul Şehir Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptım. Üniversite ve psikoloji bölümünün kuruluş çalışmalarına katıldım.

2010 yılında profesör oldum.

Uzmanlık tezimi çocukluk çağı travmatik yaşantıları ve dissosiyatif bozukluklar alanında yaptım. Tezimde çocukluk çağında yaşanan fiziksel, duygusal ve cinsel travmaları unutup yeniden hatırlanması ve dissosiyatif belirtilerle ilişkisini araştırdım.

Dissosiyatif kimlik bozukluğu (çoğul kişilik) olan hastaların psikoterapisi uzmanlaştığım alanlardan biridir.

Harran Üniversitesi yıllarında duygudurum bozuklukları (depresyon, manik depresif hastalık vb) polikliniğini 5 yıl boyunca yürüttüm. Duygudurum bozuklukları klinik pratiğimde her zaman özel ilgi alanlarımdan biri oldu.

Şanlıurfa’nın zengin kültürel atmosferinden etkilenerek kültürel psikiyatri çalışmaya başladım. Şanlıurfa ile ilişkili olarak hafirgan, sıra gecesi, taziye evleri, sarma tütün kullanımı, şark çibanının ruhsal etkileri konularında çalışmalar yapıp yayınladım. Bu birikim sonunda, kültür ve ruhsal hastalıklar ilişkisi üzerine çok sayıda konuşma yaptım, kurslarda psikiyatri asistanlarına eğitim verdim.

2005-2009 yılları arasında Bakırköy Ruh Sinir Hastalıkları Hastanesi başhekimliği ve Sağlık Bakanı’nın ruh sağlığı alanında danışmanlığını yaptım. Bu dönemde “ruh sağlığı hastanelerinin iyileştirilmesi”,“ruh sağlığı eylem planı”nın yazılması, “toplum psikiyatrisi modeli”ne geçilmesi ve “psikiyatri hastanesi mimarisi” konularında çalıştım.

Psikiyatri asistanlarının eğitimi için hazırlanan “Psikiyatri Eğitimi Asistan Kılavuzu ” projesinin editörlüğünü yaptım.

“Eş/evlilik terapileri” odaklandığım alanlardan biri.

“Eş Seçimi Eğitim Programı” ve “Evlilikleri Geliştirme Eğitim Programı” geliştirdim.

Tuzla Kaymakamlığı ve Belediyesi işbirliği ile , “evlilik eğitim programı” hazırladım. Bu projenin kitapçığını web sayfamda bulabilirsiniz.

Kendi muayehanemde ruh sağlığı alanında hizmet vermeye devam ediyorum.

1970 doğumlu, evli ve üç çocuk babasıyım.

*
Yaş gruplarına göre çocukların travmaya verdiği tepkiler
Bazı çocuklar travmaya hemen tepki verdikleri gibi bazıları da bir süre sonra tepki verir. Her yaş grubunun verdiği tepki farklılık gösterebilir. Bununla birlikte ortak bir tepki vardır ki o da güven kaybı ve olayın yeniden tekrarlanması korkusudur. Bazı çocuklar yaşıtlarına göre daha hassas olabilir. Daha önce travma yaşamış ya da zaten bir psikolojik destek alan çocuklar travmadan daha çok etkilenir.

Beş yaş ve altındaki çocukların travma sonrasında verdikleri tepkiler:

Korkulu yüz ifadesi
Anneye ya da bakıcıyı yapışma
Ağlama ya da çığlık atma
Hıçkırarak ağlama ya da titreme
Amaçsızca hareket etme
Kımıldayamama
Daha erken yaş dönemindeki davranışları gösterme; parmak emme, altını ıslatma, karanlıktan korkma vb.

6 – 11 yaş arası çocukların verdiği tepkiler:

Kendini soyutlama
İçine kapanma
Kabus görme ya da uyku sorunu yaşama
Huzursuzluk, gerginlik ya da yıkıcı davranışlar
Öfke patlamaları
Kavga başlatma
Odaklanamama
Okula gitmek istememe
Tıbbi olarak açıklanamayan bedensel ağrılar
Anlamsız korkular oluşması
Kendini suçlu hissetme
Hissizleşme
Akademik başarıda düşüş

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

#travma #çocukpsikolojisi #maveratv #maveravakfı
mahremiyet mahremiyet eğitimi çocuk sağlığı çocuğa şiddet güvenli bağlanma

Başa dön tuşu