Prof. Dr. Nihat Bengisu – Bilimsel Veriler Işığında Ramazan Orucu1-10-1950 tarihinde Gümülcine ‘de doğdu. Orta öğrenimini 1962-1969 yıllarında Konya Maarif Koleji’nde ; Tıp eğitimini 1970-76 yıllarında Ankara Hacettepe Tıp Fakültesi’nde tamamladı.

1976-80 yıllarında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi ‘nde Genel Cerrahi ihtisası yaptı. 1981-82’de Sarıkamış 9.Tümen 200 yataklı Askeri Hastanesinde Genel Cerrahi uzmanı olarak askerliğini yaptı.

1982-83 yılları arasında Konya Çumra Devlet Hastanesi’nde Başhekim olarak çalıştı.1983’te akademik çalışma için üniversiteye döndü. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1985’te Genel Cerrahi Doçenti ve 1993 yılında da Profesör oldu.

1990-96 yıllarında 6 sene süre ile Yanık Ünitesi Yoğun Bakım Servisini kurup yönetti.

1994-96 yılları arasında fakülte bünyesinde Meme Kanser Konseyini kurup yönetti.

Başta meme kanserleri ve ano-rektal hastalıklar olmak üzere Genel Cerrahi ile ilgili pek çok konuda klinik ve laboratuar araştırması , yurt içi ve yurt dışı yayın ve tebliğ yaptı.

Yanıklarda yara yileşmesini hzlandırıcı, travma sonucu yırtılıp parçalanan dalakları çıkarıp atmak yerine tamir edip bütün fonksiyonlarını koruyucu, meme kanserlerinde meme koruyucu , hemoroid , fissür , kıl dönmesi gibi anorektal hastalıklarda olabildiğince ağrısız, pratik ve kısa sürede rahatlatıcı yöntemler geliştirdi.

Karaciğer gibi karın içi organ abselerinde, karnı açmadan iğne ve ince kateterle drenaj ve tedavileri tercih etti. Halen bu ve benzeri konularda uygulama ve araştırmalarına devam etmektedir Özellikle son yıllarda gençlerimizde çok sık görülmekte olan kıl dönmelerini sklerozan ve litik ilaçlar yardımı ile mini operatif yöntemlerle, kısa sürede ve %98-100 netice veren yöntemler üzerinde yoğunlaştı.

Evli ve üç çocuk babası olan Dr. Nihat Bengisu İngilizce ve Yunanca bilmektedir.

Web Site: https://maveravakfi.org/​
Facebook: https://www.facebook.com/maveravakfi​
Twitter: https://twitter.com/maveravakfi​
Instagram: https://www.instagram.com/mavera.vakfi

#maveravakfı #maveratv #ramazan #oruç

Başa dön tuşu