Eda Sürmeli – Yed-i Velayet 7 VilayetEda Sürmeli: Ben İzmirliyim, bu sektöre ve yapımcılığa 7-8 sene önce girdim. Koreografım sahne sanatlarıyla ilgileniyorum. Bir Konya ziyaretinden sonra Hz. Mevlana’yı okumaya başladım. Yaklaşık 12 yıldır tasavvuf ile ilgileniyorum. Hayatımın bir anlamda felsefesi oldu. My Elit yapım da bu amaçla bir kurulmuş bir şirket. Ortaya çıkarttığımız tüm filmlerde İslam’ın güzel olan tarafını gösterme hedefindeyiz. Kısa metrajın yanı sıra uzun metraj ve gelecek yıllarda dizi projelerimiz de mevcut.

Son olarak Yed’i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali’nin yolculuğunu sizden dinlesek?

Niş, özel bir festival yapıyoruz. Dünyada ilk kez tasavvuf filmleri festivali yapıyoruz, her yıl 7 veli ile alakalı konu belirlediğimiz için çok kıymetli. My Elit Production olarak biz bunu bir sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz. Festival boyunca yaklaşık 200 kişi özverili biçimde çalışıyor. 5 aşamadan oluşuyor. Kısa film için senaryo yarışması açıyoruz; her bir ‘Veli’ için bir birinci seçiyoruz; onları My Elit yapım olarak film haline getiriyoruz. Toplamda 36.500 lira ödül dağıtıyoruz. Her yıl Bursa’da bir yazlık sinemada bu işleri seyircileriyle paylaşıyoruz. 1 haftada 14 film seyrediliyor.

Festival şua açıdan kıymetli; bu kadar İslamifobi varken dünyada ki İslamı temsil ettiğini iddia eden bir terör örgütü varken ortada, İslam’ın asıl temsilcilerini hatırlatmak anlamında bu işe çok önem veriyoruz. Onların öğretisinin gerçek İslam ve insanlık adına çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden bizden sonra sinema yapacak gençleri yönlendirmek anlamında bir ışık olduğunu düşünüyoruz.

#edasürmeli #mahmutbıyıklı #sinema

Başa dön tuşu