Umutsuzluğu Nasıl Aşarız- Doğan Cüceloğlu (Sesli Makale-Sesli Kitap)“Cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir,” diye bir söz vardır…
Cehenneme götüren niyette “biz” yok, “ben” vardır. Hâlden anlama kıttır. Gözlemleyen bilinç pek gelişmemiştir, bireyin kendi seçimlerinden ziyade kültürel tepkiler baskındır. Cennete götüren niyetteyse “ben”, “biz”in bir parçasıdır. Tepkisellik değil, seçim vardır; güçlü bir gözlemleyen bilincin seçimi. “El âlem ne der?” değil, “Ben ne derim?” düşüncesi; yani iç tanıklık baskındır.”

Kitap hakkında detaylı bilgi almak için:

VAR MISIN ?


____
Doğan Cüceloğlu (9 Şubat 1938, Mersin – 16 Şubat 2021, İstanbul), Türk psikolog ve akademisyendir.

Kişisel gelişim kitapları ve televizyon programlı ile tanınmıştır. 1980-1996 yılları arasında ABD’nin Fullerton şehrindeki Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nde görev yaptı; kırktan fazla bilimsel makale yayımladı. 1990’lardan itibaren Türk insanının duygu, düşünce ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları ile inceleyen Türkçe kitaplar yayımladı. 1992’de yayımlanan İçimizdeki Çocuk adlı kitabı, onun en popüler kitaplarındandır.[1] 1996’da Türkiye’ye dönerek üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, ana-babalara ve işadamlarına yönelik seminerler, konferanslar ve atölye çalışmaları yapmıştır.

Seslendiren: Ayşe Çağlayan

#seslikitap #doğancüceloğlu

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join var mısın kitap yorumu sesli kitap mavera vakfı

Başa dön tuşu