Şiirden Yana – Vural Kaya (Orhan Gazi Gökçe ile Hayat-Memat Meseleleri)-Şiir Vural Kaya’nın hayatında neye karşılık geliyor? İlk temaslar hangi isimler ve eserlerle oldu?
-Türk şiirinde özellikle modern dönemde hangi ana damarlar gelişti. Hangi dönemlerde bu damarlarda genişleme ve daralmalar yahut kırılmalar oldu?
– Yeni şiir bir beklenti olarak hep var olacak bir şey midir? Günümüzde şiir hem şair hem de muhatabı açısından ne ifade ediyor?
-Şiir, bir gevezelik alanı değilse Türkiye’de şairin itibarını nerede görüyorsunuz?
-Şiir şuurla bitişiktir, diyor Sezai Bey. Şiir bir düşünme biçimi midir? Düşünce dünyamızda yaşanan krizler, şiirle irtibatsızlığımızla mı ilgili?

-Türk edebiyatında çocuk edebiyatı meselesi önemsenmiş midir? Bu meseleyi sahiplenen hangi isimlerden söz edebiliriz?
-Modern dönemde çocuk edebiyatı genelde hikaye türü üzerinden gelişti. Çocuk şiiri diye bir türden konuşmak gerekirse neler söylersiniz?
– Çocuk Edebiyatı hem yayın işlerinin kolaylaşması hem de iletişimin hızlanması sebebiyle çocuk eğitimi bağlamında özellikle önemsenir oldu. Çocuklarımız nitelikli edebiyatla temas edebiliyor mu bu çabalarla?
-Edebiyat bir eğitim aracı olarak görüldüğünden bahsettik. Amaç çok belirginleşince de edebi kıymet azalıyor sanki. Fayda ve estetik dengesi sizce nasıl kurulabilir özellikle çocuk edebiyatı ürünlerinde?

Üç İsim:
1. Tevfik Fikret
2. Cemal Süreya
3. Cahit Zarifoğlu

Üç Kelime:
1. Dost
2. Kitap Kahve
3. Bürokrasi

Vural Kaya Kimdir?

1975 yılında Konya’da doğdu. İlahiyat okudu. 2007 yılında “Cahit Zarifoğlu’nun Çocuk Kitaplarında Temel Değerler konulu çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. İlk şiirini 1995’te yayınladı.[2] Hece, Dergah, Kaşgar, Kırklar, Kırknar, Kökler, Karagöz, Mahalle Mektebi, Edebi Pankart, Milli Gazete, Yeni Şafak Kitap gibi dergi ve gazetelerde şiir ve eleştiri yazılarını yayınladı. Bumerang Kültür Sanat dergisi ve Turnusol Edebiyat dergilerinin yayın yönetmenliğini yaptı.

Şiir eleştiri yazıları yanı sıra çocuk edebiyatı alanında da eserleri olan Kaya, Diyanet Çocuk ve Konya Çocuk gibi çocuk dergilerinin de yayın koordinatörlüğünü yaptı. Ülke çapında kırk yaş altı şairlere verilen “Zemçi Çetinkaya Şiir Ödülü”nün kurucusu ve organizatörüdür. Gençlik ve Spor Bakanlığında Şube Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Beyaz Bulut Dergisi şiir editörlüğü, Konya Çocuk ve Çocuk Su dergilerinin de editörlüğü görevini yürütmektedir.

TYB üyesi olup, Safahat Derneği Genel Başkan Yardımcılığı görevine de ayrıca devam etmektedir. Evli ve çocuk babası olan Şair Yazar Vural Kaya, çeşitli kültür etkinlikleri ve organizasyonlarıyla da tanınmaktadır. mavera vakfı mavera akademi mavera eğitim ve sağlık vakfı edebiyat sohbetleri edebiyat söyleşileri

Başa dön tuşu