En Ağır Çocukluk Travması: İstismar – Mürşit Ekmel Aybek (Uzman Psikolojik Danışman) Ayşe ÇağlayanGündemdeki istismar iki kardeşin yaşadığı istismar hadisesinden hareketle insana, çocuğa, aileye bakış açımızı ve doğru yaklaşım modellerini konuşacağımız yayında konuğumuz Uzman Psikolojik Danışman Mürşit Ekmel Aybek olacak.

Program İçindeki Sorular:
Elmalı davası gündeme oturmuş durumda, yaşanan olayın detayları çok ağır. Mesele hukuki açıdan da tartışılıyor ancak elbette bizim odaklanacağımız boyut çocukların yaşadığı travma… Aileleri bu tür istismarlar ve istismar olduğunu bilmedikleri ama çocuk için travmatik olacak tutum ve davranışlar hakkında bilgilendireceğimiz bir yayın olacak bu inşallah. Öncelikle gündemdeki hadiseyle ilgi neler söylersiniz? Bir uzman olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

2
Bu tür olaylar gündeme geldikçe toplum vicdanı da psikolojisi de çok yara alıyor. Çünkü inanç ve kültür yapımızda çocukların, ailenin, aile içi ilişkilerin değeri-kutsiyeti çok başka… Bu açıdan neler söylersiniz? Çocuk nasıl bir emanettir? Aile bu açıdan nasıl bir öneme sahiptir?

3
Çocukluk yaşantısı, çocuğun maruz kaldığı veya şahit olduğu şeyler nasıl bir etkiye sahip?

4
Program serimizin adı, en güvenli liman… Yani aileyi kast ediyoruz bununla ama her zaman da öyle olmuyor görüldüğü gibi… Aileyi en güvenli liman kılmak için neler yapılmalı? Bir aile hangi temeller üzerine kurulmalı?

5
Gelelim çocuk ihmali ve istismarı kavramlarına… Akla hemen cinsel istismar veya fiziksel şiddet geliyor ancak meselenin psikolojikduygusal boyutu da var değil mi?

6
Bazı ebeveynler Elmalı olayında da gördüğümüz gibi son derece sorunlu ve bile bile çocuğa zarar veriyor. Ancak bazı aileler çocuğu ihmal ettiğinin veya duygusal olarak istismar ettiğinin farkında olmuyor değil mi? Bu durumlara karşı neler önerirsiniz?

7
Ebeveynler birbirlerini nasıl dengelemeli bu konuda? Örneğin ebeveynlerden biri öfkeli ise, ihmalkâr ise diğer ebeveyn neler yapmalı?

8
Şiddet ve cinsel istismara dair de ailelere uyarılarınızı almak isterim. Aileler çocuklarını bundan nasıl korumalı? Paranoyaya kapılmadan, çocuğa kaygı yüklemeden nasıl bir yaklaşım sergilenmeli? (bu soruda istismarcı profilleri, mahremiyet sınırları vb gibi başlıkları da açabiliriz…)

9
Bu konuda cinsel içerikli yayınları, özellikle ergenlik dönemindeki kız çocuklarını cazibe objesi olarak sunan yayınları nasıl değerlendirirsiniz? Ya da sosyal medyada bizzat aileler tarafından paylaşılan fotoğrafları… Bunlar tetikleyici unsurlar mıdır?
10
Çoğunlukla çocukların sustuklarını görüyoruz. Çocuk her ne kadar açık açık söylemese de bir sorun olduğuna dair işaretler verir. Peki, bunlar nelerdir? Aileler çocuklarının istismara uğradıklarını nasıl anlayabilirler?

11
Durumu bildikleri halde suskun kalan ebeveynlerle karşılaşıyoruz. Buna dair neler söylersiniz? Doğrusu nedir, böyle bir durum fark edildiği andan itibaren nasıl bir yol izlenmeli?

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

#istismar

Başa dön tuşu