Çocuklarda Sağlıklı Cinsel Gelişim – Klinik Psikolog Sümeyye Akkoyun UyanÇocuğun gelişiminde bilişsel, motor, dil, sosyal ve duygusal gelişim alanlarının önemli olduğu kadar cinsel gelişimin de önemli bir yeri vardır. Cinsel gelişimin durağan bir süreç değil, insanın hayatı boyunca devam eden bir gelişim süreci olduğunu söyleyerek cinsel gelişim kavramını ele alan Akkoyun, cinselliğin bedensel, psikolojik ve sosyokültürel açılardan kişinin ve yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade etti. Hayatın ilk yıllarından itibaren cinsel kimlik gelişiminin başladığını ifade eden Akkoyun, 3-4 yaş civarında cinsel kimlik ve cinsiyet rollerinin oturmaya başladığını belirtti. Cinsel kimlik kavramının, çocukların biyolojik cinsiyeti hakkında duygu ve fikir geliştirmesiyle alakalı olduğunu aktaran Akkoyun, cinsel kimlik sürecinin biyolojik, ailesel, çevresel etkenleri barındıran kişinin bilişsel ve zihinsel gelişiminin etkileşimi olarak ortaya çıkan bir sonuç olarak düşünülebileceğini ifade etti. Sağlıklı cinsel kimlik gelişiminde çocuğun biyolojik yaratılışını fark etmesi, bunu kabul etmesi ve bununla huzurlu bir şekilde yaşaması olarak üç ayrı aşamasının olduğunu ifade eden Akkoyun, cinsiyet rol davranışının kültürel beklentilerini içerdiğini ve cinsel yönelimi romantik ilgilerin herhangi bir cinsiyete yönlendirilmesi olduğunu aktardı. Ebeveyn tutumlarının çocukların cinsel yönelimi üzerine etkileri olduğunu belirten Akkoyun, aile olma, doğru evliliği yapma, eş seçme konuları açısından da ebeveynin çocuğa karşı tutum ve davranışlarının etkili olduğunu aktardı.

Lisans eğitimini Bosna-Hersek’de Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nde yaptıktan sonra yüksek lisansını İngiltere’de Güney Galler Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında tamamlayan Klinik Psikolog Sümeyye Akkoyun Uyan, 6 yıldır aktif olarak alanda çalışmaktadır. Çalışmalarında özellikle Bilişsel Davranışçı Terapi, EMDR ve Oyun Terapisi’nden faydalanmaktadir.

Daha önce Bezm-i Alem Vakıf Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Bölümü, Türk Kızılay Çocuk Koruma Merkezi ve çeşitli kliniklerde çalışmış olan Uyan, çeşitli projelerle eğitim ve danışmanlık faaliyetlerini sürdürmekte olup çocuk ve ergenlerle çalışmaktadır.

#cinsellik #çocukgelişimi

Başa dön tuşu