TUNUS ÖZEL YAYINI – Prof. Dr. Ahmet Uysal, Prof. Dr. Ramazan YıldırımTunus’ta 25 Temmuz’da darbe oldu. Cumhurbaşkanı Said Meclisi dondurdu, milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırdı ve Başbakan Hişam el-Meşişi’yi görevden aldı. Meşişi, Said’in yeni birini ataması halinde başbakanlık görevini bırakacağını, devleti zora sokacak adımlardan kaçıncağını belirtti. Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi ise Meclisin çalışmalarına devam edeceğini ve Said’in faaliyetlerinin anayasaya aykırı olduğunu ve bir darbe olarak nitelendirdiklerini ifade etti.
Tunus’ta, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yanlısı taraflar ise darbeyi alkışla karşıladı.

Prof. Dr. Ahmet Uysal Kimdir?

Arap Dünyası’nı ve bu bölgenin Türkiye ile ilişkilerini araştıran bir siyaset sosyoloğudur. 1972 Sakarya doğumlu olan Prof. Uysal, liseyi Sakarya’da tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümü’nü bitirmiştir. Lisans üstü eğitimi için ABD’ye giden Prof. Uysal, yüksek lisans ve doktora derecelerini Güney Illinois Üniversitesi’nde almıştır. Türkiye’ye döndükten sonra Dumlupınar ve Eskişehir Osmangazi Üniversitelerinde görev yapmıştır. Halen İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi olan Prof. Uysal, devrimden hemen önce Mısır’da yaşamış, Devrim Öncesi ve Sonrasında Mısır’da Türkiye İmajı adlı kitabı kaleme almıştır. Ayrıca, Toplumsal Hareketler Sosyolojisi başlıklı diğer bir kitabı da yayınlanmıştır.

Türkiye, Arap Dünyasının birlikte akademik çalışmalar yapması gerektiğine inanan Prof. Uysal, bölge ülkelerinde Arap-Türk Sosyal Bilimler Kongreleri (ATCOSS), çalıştaylar ve sempozyumlar düzenlemiştir. Prof. Uysal, Ortadoğu’daki gelişmeleri yakından takip etmekte, sosyal ve akademik seviyelerde karşılıklı işbirliği ve anlayışın gelişmesi için çalışmaktadır. Daha önce İran Araştırmaları Merkezi’nin (İRAM) kurucu başkanlığını da üstlenen Prof. Uysal, Al-Jazeera, Al-Arabia, BBC gibi uluslararası ve ulusal medya kuruluşları için Ortadoğu ve Türkiye hakkında değerlendirmeler yapmakta, makaleler yazmaktadır. Sosyal medyayı aktif şekilde kullanan Prof. Uysal, Anadili Türkçe dışında İngilizce, Arapça ve Fransızca bilmektedir.

E-posta: [email protected]
Twitter: @ProfAhmet_Uysal
FB: uysala

Ramazan Yıldırım Kimdir?
Ru’ye Türkiyye Editörü

Ramazan Yıldırım Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde lisans, Ankara Üniversitesi’nde doktora eğitimlerini tamamladı. İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi olan Yıldırım aynı zamanda Ru’ye Türkiyye dergisinin editörlüğünü yapmaktadır. Hilafet Tartışmaları ve Mutezile’nin Kelami Polemikleri isimli kitapların yazarı olan Yıldırım din-devlet ilişkileri, İslam-kelam ekolleri ve bu ekollerin görüşleri, çağdaş İslami hareketler gibi alanlarda araştırmalarını sürdürmektedir.

#tunus #gündem

Başa dön tuşu