GERÇEK SEVGİ NEDİR? – İdeal Sevgi Nasıl Olmalıdır? – Hayatın Mutluluk Kaynağı: Sevgi-Zeynep AlptekinSevgi Nedir? Sevginin insandaki değeri nedir? Hayatında sevgi insanın neresinde yer almalıdır?

BBC’de yer alan haberde bir araştırmadan bahsediliyor. Araştırmada katılımcılara insanı yapay zekadan ayıran kelime hangisi olabilir diye soruluyor ve büyük çoğunluğun “sevgi” kelimesini tercih ettiği görülüyor. Çok ilginç bir araştırma ve üzerine düşünülmesi gereken bir sonuç… Siz bunu nasıl yorumlarsınız? (Sevgi duygusu insana mahsus ve insana en çok yakışan duygudur diyebilir miyiz?)

Bir bebek neye ihtiyaç duyar diye sorsak aklımıza anne sütü, uyku, temizlik gibi fiziksel ihtiyaçları gelir. Peki, bebek ve çocuklar için sevgi nasıl bir ihtiyaçtır?

Bebek ve çocuklar için sevgi nasıl bir ihtiyaçtır?

Sevgi duygusu ile kişilik gelişimi arasındaki ilişkiye dair neler söylersiniz? Bu bağlamda değer ve güvene de değinebiliriz?

Sevgi duygusundan doğan farklı duygularla ilgili de bir farkındalık geliştirsek. Neler söylersiniz? Örneğin merhamet, yardımlaşma, mutluluk, güven vb…

Sevgide temellenen bir bakış açısı ve ilişkiler insan hayatını ve psikolojisini nasıl etkiler?

Sevgi ile karıştırdığımız zararlı duygular neler? Bunlar ilişkilerde nasıl sorunlara yol açıyor? Örneğin aşırı fedakarlık, kıskançlık, aşırı korumacılık, müdahale vb…

Evlilikte aşk ve sevgi kavramları üzerine çok konuşulur, tartışılır. Aşkın da çok kutsandığı ama bir o kadar içinin boşaltıldığı bir çağda yaşıyoruz. Peki, aşk nedir, sevgiden farkı nedir? Sağlıklı bir evlilikte aşk ve sevginin yeri nedir?

Bir de sevginin gösterilmesi meselesi var. Genellikle kadınlar bu konuda çok şikayet ederler. Duymak isterler. Peki sevgi, dile getirmeden de gösterilir mi? Sevgi dillerine dair neler anlatırsınız bize?

Peki, ilişkilerde sevgiyi tüketen davranışlar nelerdir? Hem evlilikler hem de farklı ilişkiler açısından neler söylersiniz?

#sevgi #mutluluk #psikoloji

Başa dön tuşu