NIETZSCHE’Yİ BERABER OKUYORUZ! – Putların Alacakaranlığı Kitap Değerlendirmesi – Ferda BütünÇağımız, neden yeni bir paganizm / putperestlik çağıdır? Nietzsche, niçin ve nasıl büyük bir putkırıcıdır? Aklın putlaştırılması, büyük “cinayetler”i nasıl aklamakla sonuçlanmıştır? “Bir ruha sahip olma cesareti”ne sahip olmak ne demektir? Nedenlerle sonuçların karıştırılması, insanlığa neden pahalıya malolmuştur?

Nietzsche, bu kitapta, düşüncesine damgasını vuran iki yakıcı sorunu çarpıcı ve sarsıcı bir dille tartışıyor: Tanrı’nın öldürülmesi, insanın ve aklın Tanrısalaştırılması, dolayısıyla insanlığın nihilizmin eşiğine sürüklenmesi, hayatın anlamsızlaşması ve insanın sahte putların pençesinde kıvranması.
Nietzsche, Socrates’ten başlayarak, Batı düşüncesinin bütün putlarını teker teker kırar. Derinlikli bir soykütüğü ve kazı çalışması yaparak, hem nefes kesici bir Batı düşünce tarihi özeti sunar, hem de geliştirdiği kışkırtıcı, imajinatif ve çığır açıcı üslubuyla çağımızın putlarını birer birer ifşa ederek tarihe gömer.
Friedrich Wilhelm Nietzsche Çağımızın en büyük düşünürlerinden. Bütün eserlerinde, Tanrı’nın öldürülmesinin insanlığı büyük felâketlerin eşiğine sürüklediğini gösterdi.

*
Çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat vs. gibi alanlarda özgün içerikler ve canlı yayınlar yapan kanalımızdan abone olarak ve bildirimlere açarak sizler de haberdar olabilirsiniz.

#Nietzsche #kitapönerileri

Başa dön tuşu