GÖÇMENLERE VATANDAŞLIK VERİLMELİ Mİ? GÖÇMEN KAOSU – GÖÇ BAKANLIĞI KURULMALI MI? – KEMAL YURTNAÇGöçmenlerle ilgili süreci yönetmek için neler yapılmalı? Göç bakanlığı neden kurulmalı? Vali ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Kurucu Başkanı Kemal Yurtnaç cevaplıyor.

Kamu yöneticisi, vali. 1965 yılında Tokat’ta dünyaya geldi ilk-orta ve lise öğrenimini Tokat’ta tamamladı. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Sosyal Politika Bölümünden mezun oldu.

1988 yılında Şanlıurfa Kaymakam Adayı olarak atandı.

1989 yılında bir yılık süre ile bilgi, görgü artırmak ve dil eğitimi için İngiltere’ye gönderilen Kemal Yurtnaç, daha sonra Denizli- Çardak ve Honaz ilçelerinde kaymakam vekili olarak görev yaptı.

1991-1993 yılları arasında Sinop-Dikmen ;

1993-1995 yılları arasında Bingöl-Solhan ve Siirt-Tillo;

1995-1997 yılları arasında Samsun- Ladik İlçelerinde kaymakamlık yaptı.

1997-2000 yılları arasında Erzincan Vali yardımcılığı,

2000-2003 yılları arasında Giresun Vali yardımcılığı,

2003-2006 yılları arasında Denizli Vali yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2007 yılında İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanı ve Hukuk Müşavirliği görevlerini yaptıktan sonra, Başbakanlıkta Devlet Bakanı Prof. Dr. M. Said Yazıcıoğlu ve Faruk Çelik’in Bakan danışmanlığı görevlerini ifa etti.

Bu süre zarfında yurtdışında yaşayan vatandaşların sorunları konusunda strateji geliştirme çalışmalarını yürüttü ve Başbakanlığa bağlı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının kuruluşu, yasasının yazılması ve faaliyete geçirilmesinde aktif olarak görev aldı. 2014 yılına kadar bu kurumun başkanlığını yürüttü.

Bu görevi esnasında ulusal ve uluslararası alanda birçok ziyaret ve çalışma toplantılarına katılarak, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunları, Türk dünyası ve Osmanlı coğrafyası ile ilişkilerin geliştirmesi, yurtdışında lobi gücünü oluşturan sivil toplum örgütlerinin harekete geçirilmesi ve yabancı öğrencilerinin Türkiye’de üniversite eğitimi almaları konularında detaylı çalışmalarda bulundu.

Kapatby ReklamStore
2014 yılından 2016 yılına kadar Başbakanlık Müşavirliği görevini yürüten Kemal Yurtnaç 30.05.2016/8864 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Yozgat Valiliğine atandı. 10 Haziran 2016 tarihi itibariyle de Yozgat Valiliği görevine başlamıştır.

Kemal Yurtnaç evli ve iki çocuk babası olup, İngilizce, orta seviyede Arapça ve Gürcüce bilmektedir.

KAYNAK: Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç (yozgat.gov.tr, 07.06.2017).

Mavera Tv kanalında; Çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat vs. gibi alanlarda özgün içerikler ve canlı yayınlar yapan kanalımızdan abone olarak ve bildirimlere açarak sizler de haberdar olabilirsiniz.

#suriyeliler #göçmenler #afgangöçmenler

Başa dön tuşu