PSİKOLOJİK YEME BOZUKLUĞU – Duygusal Yeme Bozuklukları ve Çözümleri – Diyet Sürecinde Duygu YönetimiSizce bu besinler gerçekten karnınızı doyurmak amaçlı mı? Yoksa işin ucunda boşlukta kalan duygularınız mı var? Duygusal yeme bozuklukları, son dönemlerde giderek artan bir durum. Eskiden beri kişilerin yaşadıkları stres ve duygu durumuna göre beslenme tarzlarının değiştiği biliniyor. Fakat bu durum yeme bozukluklarına kadar uzanıyor ve uzmanlar tarafından da tanımlanmış durumda.

Psk.Hatice Kübra IŞILDAR’ın Özgeçmişi
İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme Diyetetik bölümüne birinci olarak tam bursla girmiş, başarı sıralamasıyla çift anadal yapmaya hak kazanmıştır. Beslenme ve psikoloji ilişkisine duyduğu ilgi ile aynı anda Psikoloji bölümünde öğrenimine başlamıştır. Henüz lisans öğrencisiyken bütünleşik yüksek lisans yapma hakkı elde ederek Sinirbilim programından yüksek lisans derslerini almıştır.

Eğitim hayatı boyunca çocuk beslenmesi, toplu beslenme, hastalıklarda beslenme başta olmak üzere pek çok alanda hastanelerde, aile sağlık merkezlerinde, özel kliniklerde, devlet kurumlarında, sivil toplum kuruluşlarında ve okullarda staj yapmıştır. Beslenme psikolojisi, diyet motivasyonu,diyeti etkileyen faktörler, yeme davranışı, öğün sayısı, aralıklı beslenme ile ilgili deneysel ve klinik çalışmalarda bulunmuştur. Beslenme Diyetetik ve Psikoloji bölümlerinden yüksek onur dereceleriyle mezun olarak Psikolog Diyetisyen ünvanını elde etmiştir. Yakın zamanda Bilişsel davranışçı Psikoterapi eğitimini tamamlamıştır. Tıkınırcasına yeme üzerine araştırmalarda bulunmakta, insanda ödül mekanizması, hazzı erteleme, otokontrol, yeme bağımlılığı alanlarında çalışmaktadır. Bilişsel davranışçı yaklaşım ile diyetisyenliğin bir araya getirildiği bir plan ile çalışmaktadır. Halen, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında ikinci yüksek lisansına devam etmekte, İstanbul’da Prof Dr Medaim Yanık Psikoterapi Kliniğinde çalışmaktadır.

Mavera Tv kanalında; Çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat vs. gibi alanlarda özgün içerikler ve canlı yayınlar yapan kanalımızdan abone olarak ve bildirimlere açarak sizler de haberdar olabilirsiniz.

#yemepsikolojisi #obezite #duygusalyeme

Başa dön tuşu