GÖÇMEN SORUNU ÜZERİNE – Göçü Durdurmak Mümkün Değil-Sesli Makale – Doç. Dr. Bengül GüngörmezGöçmenler ekonomik sorunlara yol açar mı? Mülteciler gelirse demografik yapı bozulur mu? Göçmenlerle ilgili ortalıkta bir sürü yalan dolaşıyor ve bu tezviratlar “göçmenleri sabun yapalım”a kadar gidebilir. Boş bilgilerle göçmenlere nefret kusmak yerine, bu kirli ve insanlık dışı algılarımızı değiştirecek bilimsel araştırmalara göz atmakta fayda var.

Yazar: Doç. Dr. Bengül Güngörmez / Bursa Uludağ Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü
Alıntı: https://www.star.com.tr/acik-gorus/dedeleri-goc-etmemis-kim-var-haber-1647602/

Afganistan’daki son siyasi gelişmeler hem bizi hem de dünyayı oldukça şaşırttı. Uzun yıllardır işgal altında tuttuğu ülkeyi bir anda terk eden ABD, yerini pusuda bekleyen Taliban güçlerine bıraktı. Hazırlıksız yakalanan Afgan vatandaşı ABD işbirlikçileri ülkeyi terk etmek için Amerikan desteği ararlarken acınası görüntüler oluşturdular. Bazıları Amerikan uçağına binmek isterken hayatını kaybetti. Dünya artık küresel ve Afganistan’da yaşanan gelişmeler diğer ülkeleri de kolayca etkileyebiliyor. Durum şu ki, mevcut politik ve sosyolojik durum dünyanın ve ülkemizin yeni bir göç dalgasıyla karşı karşıya kalacağını gösteriyor. Nitekim bu göç dalgasıyla daha şimdiden karşı karşıya kaldı da. Avrupa sınırına dayanan Afgan mültecilere Arnavutluk en azından geçiş yolu olmayı kabul ederek kapılarını açtı.

Mavera Tv kanalında; Çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat vs. gibi alanlarda özgün içerikler ve canlı yayınlar yapan kanalımızdan abone olarak ve bildirimlere açarak sizler de haberdar olabilirsiniz.

#seslimakale #mülteci #sığınmacı

Başa dön tuşu