YETİŞKİNLERİN OYUN PROBLEMİ – Oyun Bağımlılığı Zararları – Dijital Oyun Sarmalında İnsan-2Oyun bağımlıları gerçek dünya ile etkileşimde bulunmak yerine, zamanlarını favori oyunlarda kendilerini kanıtlama çabasıyla veya sanal başarılar elde etmek için harcarlar. Sosyal hayattan izole olup önemli sorumluluklarını yerine getiremezler ve vakitlerinin çoğunu oyun oynamaya harcarlar.

Bu oyunlardaki amaç; olabildiğince fazla zaman geçirmek, kayda değer bir başarı elde etme arzusu ve kendini kanıtlama çabasıdır. Ve tüm bunlar bağımlılığın gerçekleşme etkisini artırmaktadır.

Çocuk ve gençlerde olduğu gibi yetişkinler de oyun bağımlılığına yakalanabilirler. Genç ve çocuklarda yer alan oyun bağımlılığındaki en büyük etken, kendilerine sınır koyamamalarıdır. Yetişkinlerin, otokontrol sistemi ile bunu aşabilecekleri düşünülse de, onlar da zamanla bağımlılık kazanabilirler.

Yetişkin bireylerde; duygusal sorunlar, kariyer ve diğer önemli sorumlulukların ağır basması gibi sebepler kendilerini bilgisayar oyunlarına yönlendirebilir ve zamanla bağımlı duruma düşebilirler.

Oyun bağımlılığı; diğer bağımlılıklar gibi, tıbbi tedavi, psikoterapi, aile desteği ve en önemlisi bireyin kendi çabası ile ortadan kaldırılabilir.

Yayının birinci bölümünü aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

Mavera Tv kanalında; Çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat vs. gibi alanlarda özgün içerikler ve canlı yayınlar yapan kanalımızdan abone olarak ve bildirimlere açarak sizler de haberdar olabilirsiniz.

#oyunbağımlılığı #oyun #bağımlılık

Başa dön tuşu