Seyahatnameler Ve Evliya Çelebi – Prof. Dr. Nurettin GemiciMarmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun ol-duktan sonra (1990) yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde (1993), doktorasını Almanya’nın Bamberg şehrinde tanınmış Osmanlı tarihçisi Prof. Dr. Klaus Kreiser yanında tamamladı (1999). Önce Milli Eğitim bünyesinde öğretmenlik, ardından Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Doktora sonrasında Diyanet yurtdışı teşkilatında değişik görevlerde bulundu. 2007 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde görev yapan Gemici, 2011’de doçent, 2017’de profesör unvanını aldı. Osmanlı tarihi, kültür ve medeniyeti, Evliya Çelebi ve Seyahatnâmesi, Tanzimat sonrası ilim ve kültür hayatı ve modernleşme, Cumhuriyet sonrası din eğitimi, Ahîlik vb. konularda çalışmalarını sürdürmektedir. Eserlerinden bazıları şunlardır:
Evliya Çelebi in Medina, Tectum Verlag, Marburg, Al-manya, 1999, (Almanca).
Evliya Çelebi in Medina, Brill Yayınevi/Leiden, Hollanda, 2012 (İngilizce).
17. Yüzyılda Kadınlar: Evliya Çelebi’nin gözlemleriyle, İstanbul, Bayrak Yayıncılık, 2011.
Ahilik ve Meslek Eğitimi, Akis, 2010.
Ben Neyim? (Hikmet-i Maddiyeye Müdafaa – Materyalizme Reddiye) Ahmet Mithat Efendi, haz: Nurettin Gemici, Dergâh Yayınları, 2014.
Hatıra-ı Atıf, Mehmed Atıf Bey’in Hatıraları, haz. Nurettin Gemici (Hikmet Toker’le), Milli Saraylar, Ankara, 2016.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilq…

Mavera Tv kanalında; Çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat vs. gibi alanlarda özgün içerikler ve canlı yayınlar yapan kanalımızdan abone olarak ve bildirimlere açarak sizler de haberdar olabilirsiniz.

Başa dön tuşu