SÖZÜN ÖZÜ – 2 | İYİLİĞİ ANLATMA USÛLÜ VE TEBLİĞ | Dr. Şerafeddin KalayHiç kimseye bağırıp çağırarak, hakaret ederek, aşağılayarak, suçlayarak hakikati anlatamazsınız. Aksine onu yanlışta daha da derinlere itersiniz. İşte Kuranıkerim’de bunu anlatan pek çok ayeti kerime ve bunların tefsiri sadedinde Resulüllah’ın da pek çok sözlü ve fiili hadisi şerifleri vardır.

“Ey müminler! Allah’ın azabından takva ile korunun ve düzgün sözler söyleyin ki, Allah işlerinizi düzeltsin ve günahlarınızı bağışlasın…” (Ahzab 33/70, 71).

“O vakit, Allah’tan bir rahmet ile onlara yumuşak davrandın. Şayet sen, kaba, katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi. Şu hâlde onları affet; bağışlanmaları için duada bulun! (Umuma ait) işlerde onlara danış. Artık kararını verdiğin zaman da Allah’a dayanıp güven! Çünkü Allah, kendisine tevekkül edenleri sever.” (Âl-i İmran, 3/159)

“Ey Peygamber! Rabbinden sana indirilen buyrukları tebliğ et! Eğer bunu yapmazsan risalet vazifesini yapmamış olursun. Allah seni, zarar vermek isteyenlerin şerlerinden koruyacaktır. Allah kâfirleri hidâyet etmez, emellerine kavuşturmaz.” (Mâide, 5/67)

“Onlar öyle seçkin kimselerdir ki, Allah’ın buyruklarını tebliğ ederler, O’nu sayıp, O’ndan çekinir ve O’ndan başka kimseden çekinmezler. Hesaba çeken olarak Allah yeter.” (Ahzab, 33/39)

“Kolaylaştırın, zorlaştırmayın; müjdeleyin, nefret ettirmeyin” (Buhari).

Dr. Şerafeddin Kalay’ın videolarından kısa nasihatler olarak derlediğimiz Sözün Özü programlarının ikincisini istifadenize sunuyoruz.
Kısa sohbetlerin ikincisini buradan izleyebilirsiniz:

SÖZÜN ÖZÜ – 1 | İNSANLAR MADENLER GİBİDİR | İslam Tarihinden Nasihatler – 1 | Dr. Şerafeddin Kalay

Mavera Tv kanalında; Çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat vs. gibi alanlarda özgün içerikler ve canlı yayınlar yapan kanalımızdan abone olarak ve bildirimlere açarak sizler de haberdar olabilirsiniz.

#nasihat #iyilik #şerafeddinkalay

Başa dön tuşu