BİR KÜLTÜR MESELEMİZ VAR MI? | – Yusuf Tosun | Hayat Memat Meseleleri Canlı YayınıKalabalıklar arasında hızla yalnızlaşan günümüz insanının en büyük açmazlarında biri hiç şüphesiz ‘kültürsüzlük’tür. Bu aynı zamanda çağdaş küresel sistemin beraberinde getirdiği bir sonuçtur. Böylece ‘çokluk’ içinde yaşanan ‘yokluk’ beraberinde aptallaştırılmış, aylak ve de alık bir güruh peyda etti. Bireyler artık sanal dünyanın sözde ‘sonsuz’ ama gerçekte ‘daraltılmış’ sınırları içinde var olan ruhunu kaybediyor. Bu yara gittikçe derinleşiyor ve devası olmayan bir illete dönüşmek üzere! …

Bir devletin büyüklüğü sadece ekonomik göstergelerinden değil, kültür-sanat-edebiyat değerlerinin yaşanmasından, yerleşmesinden belli olur.

Çünkü kültür de, eğitim de, sanat da bir beka mücadelesidir. Kültür-sanat-edebiyatınız varsa yasarsınız, değilse yok olmaya mahkumsunuz. Şayet kültür-sanat-edebiyatınız sağlam temeller üzerinde ise hiçbir güç sizinle baş edemez.

Hâsıl-ı kelam; yeni bir kültür hamlesi ve de medeniyet inşasına şiddetle ihtiyacımız var!

Temennimiz; insanlık medeniyetinin kültür, sanat, eğitim ve edebiyat ile hayat sahnesinde yeniden şahlanması!… Bunu hep birlikte başarmak zorundayız.

Hayat-Memat Meseleleri programında kültür, sanat ve edebiyat ve topluma dair önemli konular, tadında ve kararında bir muhabbet atmosferinde konuşuluyor. Hayat-Memat Meseleleri her pazartesi saat 21.00’de Mavera Tv’de.

Yusuf Tosun Kimdir?

23 Ocak 1972 yılında Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde dünyaya geldi. İlk orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da tamamladı. Yükseköğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesinden tamamladı. Mezun olduktan sonra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ Müdürlüğü’nde mühendis olarak çalıştı. Üniversite yıllarında başlayan yazarlık çalışmaları, bugün halen devam etmektedir. Eserlerinde, edebiyat ve yazın dünyasına yazı ve şiirleriyle katkısı bulunan ve Türk edebiyatının önemli yazarlarının biyografilerine yer vermiştir.

Yusuf Tosun ciddi anlamda Türk edebiyatına eserler veren popüler yazarlarımızdan biridir. Yusuf Tosun eserlerinin Araştırma, İnceleme, Biyografi, Deneme konularında yazmıştır. Eserleri; Yusuf Tosun kitapları, Bengisu Yayınları, Çıra Yayınları, Yarın Yayınları aracılığıyla basılmış, yayınlanmış ve kitapseverlere sunulmuştur.

Orhan Gazi Gökçe, 1985 yılında Tokat’ta doğdu. Aklı erdiğinden beri satır aralarını okumaya çalışır. Merak ettiklerini de sormaya çekinmez ehline. Sora sora sadece Bağdat’ın değil daha birçok bilinmez yolun bulunacağına inanır.

Mavera Tv kanalında; Çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat vs. gibi alanlarda özgün içerikler ve canlı yayınlar yapan kanalımızdan abone olarak ve bildirimlere açarak sizler de haberdar olabilirsiniz.

#edebiyat #yusuftosun #orhangazigökçe

Başa dön tuşu