AŞIRI DÜŞÜNMEYİ DURDURMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ? | Endişelerle Nasıl Baş Ederiz? | Sesli MakaleBir şeyi neden çok fazla düşünürüz? Bu durumdan nasıl kurtuluruz? Cevabı bu sesli makalede…
Aşırı düşünmenin zihnimizdeki yolculuğu, genelde bir sorunun belirmesiyle başlar, bu bir sağlık endişesi veya iş yerinde yaşanan bir ikilem olabilir. Umutsuzca bir anlam veya çözüm bulmaya çalışırken, bunun üzerinde düşünmeden duramamak ile devam eder. Düşünceler dönüp duruyor olsa da aşırı düşünme sonucunda çözümler ne yazık ki nadiren gelir. Sorunlarımızı ve ikilemlerimizi analiz etmek için çok fazla zaman harcadığımızda, genellikle daha fazla kayıp yaşarız.

Bunun da ötesinde fazla düşünmek, uykusuzluk, konsantrasyon güçlüğü ve enerji kaybı gibi çok çeşitli semptomlara neden olabilir ve bu da genellikle kişinin semptomlarıyla ilgili daha fazla endişe duymasına yol açarak kısır bir aşırı düşünme döngüsü yaratır.

Aşırı düşünmeye bağlı semptomlar dayanılmaz hale geldiğinde, sakinleşmenin yollarını aramamız olağandır. Fakat bunların zarar verici olabileceğini de unutmamak gerekir.

Tehditlere karşı sürekli tetikte olmak: Bu strateji hızlı bir şekilde geri tepebilir. Olası tehditleri sürekli izleme yalnızca daha fazla endişeye yol açacaktır.

Cevap ve güvence aramak: Yakın olduğumuz insanlardan güvence istemek tamamen doğaldır. Ancak, sizi sakinleştirmek ve endişelerinizi azaltmak için bu stratejilere güvendiğiniz bir noktaya gelirseniz, kaygan bir zeminde olabilirsiniz, örneğin Google’dan sık sık semptomları aratmanın daha fazla endişeye düşürdüğünü bilirsiniz.

Aşırı planlama: Bir takvim tutmak veya kendinize not bırakmak son derece sağlıklıdır. Ancak hayatınızı en ince ayrıntısına kadar planlamak sorunlu bir hale gelebilir. Oldukça zaman kaybettirici olmasının yanı sıra, endişeleri alevlendirmeye de sahip olabilir.

Peki ne yapmalı…

Tetikleyici düşüncelerinizi tanıyın ve onların olmasına izin verin
İnsan beyninin her gün binlerce ayrı düşünce, çağrışım ve anı ürettiği tahmin edilmektedir. Bu düşüncelerin çoğu anlamsızdır; biz fark etmeden gelip giderler. Ancak bazı düşünceler dikkatimizi çeker. Onlara fazlasıyla ilgi gösterirseniz, beden ve zihninizde olumsuz etkiler yaratan düşüncelere dönüşeceklerdir.

Bazı tetikleyici düşünceler, heyecan verici ve neşeli duyguları harekete geçirebilir. Ancak diğer tetikleyici düşünceler, endişelere veya ruminasyonlara(sürekli düşünmek) dönüşebilen uzun bir dize düşünceyi harekete geçirebilir. Endişeler tipik olarak varsayımsal senaryolar etrafında oluşur ve ‘Ya yanlış bir karar verirsem?’, ‘Ya hastalanırsam?’ gibi ‘Ya olursa…’ ifadeleriyle başlar. Diğer yandan, tipik ruminasyon, ne, neden ve nasıl hakkında düşüncelerle başlar: “Benim sorunum ne?” “Neden böyle hissediyorum?” “Nasıl iyileşirim?”

Bu düşünceleri yoğun bir tren istasyonundaki trenler gibi düşünün. Her tren bir düşünceyi veya bir düşünce dizisini temsil ederse, ‘Ya benden hoşlanmazlarsa?’ gibi bir düşünce zihinsel demiryolu platformuna geliyor olabilir. Bu düşünceyi ‘yakalayabilirsiniz’ ve ardından şu vagonlar katılır: ‘Benden hoşlanmazlarsa bununla başa çıkamam.’ ‘Belki o zaman hiç gitmemeliyim.’ Buna alternatif olarak, trenin geçmesine izin vererek düşünceyi serbest bırakabilir ve dikkatinizi yaptığınız şeye geri çevirebilirsiniz. Bir düşünceye enerji harcamazsanız, onun z amanla geçip gideceğini göreceksiniz. Sürekli olarak her treni yakalamaya çalışmak -düşünceyi analiz etmeye ve yoğun endişe duymak- problemler ortaya çıkarır. Trene daha fazla vagon ekliyormuşsunuz gibi olur; tren ağırlaşır, yavaşlar ve sonunda en ufak bir tepeyi geçmekte bile zorluk çeker. Aynı şey tetikleyici düşünceleriniz için de geçerlidir: Bu düşüncelere ne kadar çok zaman harcarsanız, o kadar ağır hissedersiniz.

Hazırlayan: İlayda Deringör

Kaynak:
Callesen, P. (May 26, 2021). How to stop overthinking. Psyche Website.
https://psyche.co/guides/how-to-stop-overthinking-with-help-from-metacognitive-strategies?utm_source=Psyche+Magazine&utm_campaign=c284d9d232-EMAIL_CAMPAIGN_2021_05_24_07_15&utm_medium=email&utm_term=0_76a303a90a-c284d9d232-71462536

https://kemalsayar.com/haftanin-yazisi/asiri-dusunmeyi-durdurmak

Mavera Tv kanalında; Çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat vs. gibi alanlarda özgün içerikler ve canlı yayınlar yapan kanalımızdan abone olarak ve bildirimlere açarak sizler de haberdar olabilirsiniz.

#seslimakale #psikoloji #maveratv

Başa dön tuşu