MOTİVASYON HİKAYELERİ | Hayata Dair Konuşmalar | Halis KuralayHalis Kuralay, 1968’de Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde dünyaya geldi. 1986’da Büyük Çekmece Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Boğaziçi üniversitesi sosyoloji bölümünü kazandı. Fakat 2 yıl sonra psikoloji bölümüne geçerek, 1992’de bu bölümden mezun oldu. Kasım 1991’de aynı üniversitede Kayıt İşleri Şube Müdürlüğü’nde danışma elemanı ve tercüman olarak memuriyete başladı. Şubat 1993’te Milli Eğitim Bakanlığı’na İngilizce öğretmeni olarak atanan Kuralay, İstanbul’da bulunan bazı okullarda psikolojik danışmanlık, İngilizce öğretmenliği, müdür yardımcılığı, müdür baş yardımcılığı yaptı. Şubat 2005 ile Ocak 2012 arasında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Özel Eğitim Şube Müdürü olarak görev yaptı. Halen Aile ve Sosyal Politikalar, İstanbul İl Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

2006-2011 arasında Ümraniye Kent Konseyi yürütme kurulu üyeliği ve engelli meclis başkanlığı görevlerinde bulundu. Bir dönem genel başkanlık, genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulunduğu Türkiye Beyazay Derneği’nin denetleme kurulu üyeliği, Bura Boğaziçi Üniversitesi mezunları derneği’nin disiplin kurulu üyeliği ve İgeder- İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği’nin özel eğitim zümre başkanlığı görevlerini halen yürütmektedir. Ayrıca Uluslararası Kabartma Kur’an Hizmetleri Birliği’nin kurucularındandır.

2009-2012 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği halinde ve Türkiye Beyazay Derneği koordinatörlüğünde yürütülen “Eğitim Her Engeli Aşar” projesinin İstanbul İl Koordinatörlüğü’nü üstlendi.

Farklı radyolarda programcılık yapmış olan Kuralay, çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış röportaj ve yazıları ile çeşitli radyo ve televizyonlarda yayınlanmış çok sayıda söyleşileri bulunmaktadır.

Avrupa Birliği ve Tika projelerinde görev alan Kuralay, çeşitli özel ve kamu kurumlarının davetiyle ülke çapında çok sayıda toplantılarda konuşmacı olarak görev almaya devam etmektedir.

Doğuştan görme engelli olan Kuralay, evli ve dört çocuk babası olup, ileri düzeyde İngilizce bilmektedir. Halis Kuralay’ın yayınlanmış dört eseri bulunmaktadır; Yeniden Hayata Dokunmak, Abese Ruhu, Kör Öyküler, Fati’nin Maceraları .

Sorular
Efendim biz sizi tanıyoruz ama kendi dilinizden izleyicilerimize kısaca kendinizi anlatabilir misiniz?

Halis Kurulay hayatın hakikatini kavramış tüm eksikliklere ve engellere rağmen ömrünü dolu dolu yaşamaya azmetmiş bir isim. Sizin motivasyon kaynağınızı öğrenebilir miyiz?

Günümüz insanı yani modern insan neden mutlu olamıyor?

Huzuru kaybetmesinin sebebi sizce nedir? Abese Ruhu kitabınızda önemli bir konuya değiniyorsunuz. Toplumun engellilerle engellilerin toplumla imtihanı hususunda neler söylersiniz?

Mavera Tv kanalında; Çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat vs. gibi alanlarda özgün içerikler ve canlı yayınlar yapan kanalımızdan abone olarak ve bildirimlere açarak sizler de haberdar olabilirsiniz.

#motivasyonhikayeleri #haliskuralay #maveratv

Başa dön tuşu