DİJİTAL MİSTİSİZM MÜMKÜN MÜ? – Dr. Gülenay PınarbaşıSosyal medya mecralarında post seküler, post modern dönemde etkisi artan New Age inanış ve uygulamalarından en görünür türlerden biri astrolojidir. Ve astroloji diğer gizemci, antik inanışlarla harmanlanmıştır. Başta büyü olmak üzere birçok animik uygulama pazarda yerini almıştır. Ancak batılı ölçekte bir eğilimden bahsetmek pek mümkün değildir. Çok daha zayıf ilerlemektedir yeni dini hareketler ama astroloji üzerinden dahi zayıf bir damar yakaladığımı söyleyebilirim. Bu noktada medya ilgisi ve desteği ile yayılan New Age uygulama bilgilerinin kimin kontrolünde olduğu ve ne kadarının dolaşıma sokulduğu sorusu anlamlıdır. Ayrıca, Facebook’un karmaşık yapısının bu tip bilgileri meşrulaştırma mekanizması dikkatle incelenmelidir.

00:00 Giriş
1:00 Spritüel Ağ Nedir?
6:00 İnsanın Anlam Arayışı
18:30 Mistisizme Kaçan Batılılar
20:00 Dijital Mistisizm Süreci Nasıl Başladı?
24:00 Mistik Dükkanlar ve Dijitallik
26:29 Modern Dünyada Astroloji
37:00 Geleneksel Medyada Astroloji
54:35 Yayının Özeti

Dr. Gülenay Pınarbaşı
İstanbul’da dünyaya geldi. İlk, orta ve yüksek öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmasının ardından Marmara Üniversitesi Türk-İslam Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nda master derecesi aldı. Doktora çalışmalarını iletişim bilimleri alanında tamamladı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının sosyal sorumluluk projelerinde yer alan yazar, kültür ve turizm üzerine özel çalışmalar yapmaktadır. TRT2′ de yayınlanan “Geleneğin Kalp Atışları” ve “Coğrafyadan Kültüre Bağ” adlı programın hem danışmanlığını hem de metin yazarlığını yürüten yazar, Evli ve üç kız çocuğu sahibidir.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera Tv kanalında; Çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat vs. gibi alanlarda özgün içerikler ve canlı yayınlar yapan kanalımızdan abone olarak ve bildirimlere açarak sizler de haberdar olabilirsiniz.

#gülenaypınarbaşı #maveratv

Başa dön tuşu