MODERN ÇÖKÜŞ – İNSANIN MODERN HALLERİ KİTAP DEĞERLENDİRMESİ – Prof. Dr. Celaleddin VatandaşÇok zengindiler. Güçlüydüler. Bilgide çok ileriydiler; bilim ve teknolojide müthiştiler. Diğer insanlarla karşılaştırdıklarında kendilerini çok farklı ve değerli buluyorlardı. Şımardılar; hak-hukuk tanımaz oldular. Durumun farkında olan birisi, gidişatın yanlışlığı konusunda kendilerini uyardı: Yapmayın. Aklınızı başınıza alın. Durumunuzu düzeltin dedi. Ama söz dinlemediler. Üstelik uyaranı yanılmakla, akılsızlıkla suçlayıp; hak, hukuk, adalet, ahlak gibi şeylerin modası geçmiş saçmalıklar olduğunu savundular. Uyarıcı, Gidişatınız kötü, düşünceleriniz yanlış; kendinizi mahvedeceksiniz. Felaketin bulutları üzerinizde dolaşıyor ama görmüyorsunuz, görmek istemiyorsunuz. Felaket gelince hiç olduğunuzu anlayacaksınız; o zaman biliminiz, zenginliğiniz, gücünüz, imkânlarınız hiçbir işe yaramayacak dediyse de aldırmadılar. Saçmalama, bize kim ne yapabilir. Gücümüz karşısında kim durabilir? Üstelik biz yanlış iş yapmıyoruz; bunları elde etmek için nice emekler sarf ettik dediler. Ve bir gün ufku bulutlar sardı. Güldüler. Uyarıcıya gülüp; sen azaptan bahsediyorsun, hâlbuki bunlar rahmet dediler. Ama yanıldılar; rahmet dedikleri felaketti. Bir anda her şey alt üst oldu. Sanki tüm yaşananlar bir hayaldi. Kendilerinden geriye hiçbir şey kalmadı. Hiç yaşamamış gibi oldular.

Ferda Bütün Kimdir?
Fikrin yoğrulduğu, yoğrulan fikrin kitap, dergi ve çeşitli gazetelerde yazıya geçirildiği bir ailede büyüdü. Ortamının getirdiği nimetleri değerlendirerek yazı ve fikir dünyasında yerini aldı.

Resmi tahsillerinden ziyâde, ilmin ve fikrin boy verdiği ortamlarda bulunan yazar; uzunca bir süre radyo programcılığı yapmış olup, 17 yıldır yayım hayatını sürdüren Nida Dergisi’nin Genel Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütmektedir.

Prof. Dr. Celaleddin Vatandaş Kimdir?

Sosyolog, akademisyen, profesör, araştırmacı yazar. 1962, Kırşehir doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Kırşehir’de tamamladı 1980 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünü kazandı 1985 yılında Milli Eğitim bünyesinde Felsefe Grubu dersleri öğretmeni olarak çalışmaya başladı. Bir süre Besni, Adıyaman ve Bozkır, Konya’da öğretmenlik yaptı Öğretmenliği sırasında sosyoloji alanında yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladı.

Yüksek Lisans ve Doktora tezlerini Türk Modernleşmesi üzerine yaptı. Yüksek Lisans tezinde Türk Modernleşmesinin Osmanlı dönemini, Doktora tezinde Türk Modernleşmesinin Cumhuriyet dönemini araştırdı Bir süre Kanada’da bir toplumsal uyum politikası olarak çokkültürlülük üzerine, Almanya’da da Türklerin aile yapıları üzerine araştırmalar yürüttü.

Prof. Dr. Celalettin Vatandaş, ayrıca “Trabzon’da aile içi şiddet”, “Türkiye’de Aile Yaşam Döngüsü ve Ailelerin Tüketim Eğilimleri”, “Emniyet Teşkilatı Çalışanlarının Mesleki Sorunları”, “Türkiye’de Aile Yapısı ve Problemleri” konulu araştırmaları yürütmüştür.

Karadeniz Teknik Üniversite’si İ.İ.B.F’de Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı da yaptı. Halen Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı yapmaktadır.

ESERLERİ:

Çok Kültürlülük (2002), Esenlik Yurdunun Çağrısı (2004), Tevhid ve Değişim (2008), Hz. Muhammed’in Hayatı ve İslam Daveti 1-2 (2009), Ulusal Kimlik (2010), Vahiyden Kültüre (2011), Kur’an ve Hayat (2013), Tevhid ve Toplum (2013), Bilim ve Ahlak (2013), Hz. Muhammed (s)’in Hayatı (2013), Modern Çöküş (2015), Yol Ayrımı (2015), Türkiye’de Aile, Trabzon’da Aile Yapısı ve Problemleri ve Trabzon’da Kentleşme (Kentlileşme Süreci ve Problemleri).

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera Tv kanalında; Çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat vs. gibi alanlarda özgün içerikler ve canlı yayınlar yapan kanalımızdan abone olarak ve bildirimlere açarak sizler de haberdar olabilirsiniz.

#celaleddinvatandaş #ferdabütün #maveratv

Başa dön tuşu