Sadako (Eleanor Coerr) – Ferda Bütün Ve ArkadaşlarıSadako Sasaki… Hiroşimalı binlerce küçük kızdan biri. 1945’te iki yaşındaymış. Yaralanmamış, hastalanmamış. Okuluna gidiyormuş güzel güzel. Yıllar geçmiş. Sadako, kentinin her gün biraz daha düzeldiğini, yeni yapılar yapıldığını görmüş. On iki yaşındayken birden hastalanmış. Radyasyonun vücutta yarattığı onulmaz bir hastalıkmış bu. Doktorlar, uzmanlar incelemişler, kurtuluş olmadığını anlamışlar. On ikisindeki Sadako ölecek!.. Kendi de biliyor bunu! Ama japon geleneğine göre kağıttan bir turna kuşu yapan bir kişinin dileği muhakkak gerçekleşir. Sadako’ya oyalanması için bu inancı veriyor çevresi. Mektuplar alıyor bu konuda. Sadako, hasta yatağında başlıyor kağıttan turnalar yapmaya. Çok uğraştım ben, yapamadım o kuşları. Bir, iki, üç kez katlıyorsun, kıvırıyorsun, derken bir turna çıkıyor ortaya.

Ferda Bütün Kimdir?
Fikrin yoğrulduğu, yoğrulan fikrin kitap, dergi ve çeşitli gazetelerde yazıya geçirildiği bir ailede büyüdü. Ortamının getirdiği nimetleri değerlendirerek yazı ve fikir dünyasında yerini aldı.

Resmi tahsillerinden ziyâde, ilmin ve fikrin boy verdiği ortamlarda bulunan yazar; uzunca bir süre radyo programcılığı yapmış olup, 17 yıldır yayım hayatını sürdüren Nida Dergisi’nin Genel Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütmektedir.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera Tv kanalında; Çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat vs. gibi alanlarda özgün içerikler ve canlı yayınlar yapan kanalımızdan abone olarak ve bildirimlere açarak sizler de haberdar olabilirsiniz.

#ferdabütün #kitap #kitapdeğerlendirmesi

Başa dön tuşu