BOSNA’DA NE OLUYOR? | Yeniden Bir Savaş Çıkar Mı? | Son Gelişmeler Canlı Yayında Değerlendiriliyor!00:00 Giriş
02:00 Bosna Hersek İslam Dünyası için neden önemli?
06:30 Dayton Anlaşması Çatışmaları Önledi mi?
17:54 Erdoğan Dodik Görüşmesi
24:00 RUSYA’NIN EN BÜYÜK BANKASI SBERBANK BOSNA-HERSEKTEN ÇEKİLDİ
26:30 SÜPER GÜÇLER BÖLGEYİ YIĞINAK YAPIYOR MU?
28:43 TÜRKİYE’NİN BOSNA’DAKİ KÜLTÜR FAALİYETLERİ
40:40 Recep Tayyip Erdoğan’a Boşnakların Bakışı Nasıldır?
45:10 Sırpların Bosna Hersek’te sürekli kaos çıkarmak istemesi ve saldırganlaşmasını nasıl yorumluyorsunuz?
51:00 Bosna Hersek-Türkiye kardeşliği hakkında neler söyleyebilirsiniz?
1:03:00 Bosna Hersek’te son dönemde artan savaş söylemleri, Srebrenitsa’da yaşayan Müslümanların endişeye kapılmalarına neden oldu. Yeniden bir Srebrenitsa soykırım yaşanmaması için ne yapmalıyız?

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik’in bir süre önce silahlanma ve Sırp bağımsızlığı üzerine yaptığı açıklamaların ardından Bosna Hersek’te patlak veren siyasi bunalımı değerlendiren araştırmacı yazar Osman Atalay, Bosna Hersek’te yeni bir çatışma ihtimali üzerinde durdu.

ANALİZ: Bosna’da Savaş Olur mu?

Atalay, “Bosna’da Savaş Olur mu? Boşnak-Arnavut İş Birliği Güçlenmeli” başlıklı analizinde bölgeye ilişkin uyarı ve önerilerde bulundu. Atalay’ın Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde yayımlanan analizi:

Bosna Hersek topraklarında kısa ve orta vadede askeri anlamda sıcak bir savaş beklentisi yok, fakat siyasi gerginliklerin de kısa sürede biteceği görülmüyor.

Tartışmalı Dayton Anlaşması
Bosna Hersek toplumuna zoraki dayatılan Dayton Anlaşması bugün ne Hırvat ne Sırp ne de Boşnak toplumunu tatmin etmemektedir. AB, ABD, Rusya, Çin’in enerji ve Balkanların AB üyeliği sorunlarının siyasi artçı sarsıntılarına hazırlıklı olmalıyız.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi ve Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı lideri Milorad Dodik’in; 1992-1995’te yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Anlaşması’nın özüne dönülmezse ordu, yargı ve vergilendirme sistemlerinde radikal adımlar atacağını, Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilan edeceğini söylemesi, ülkedeki siyasi krizi iyice tırmandırmış oldu.

Dodik ve Sırp yetkililerin, eski Yüksek Temsilci Valentin Inzko’nun 23 Temmuz’da soykırım inkarını suç sayan bir yasa çıkartmasını boykot etmeleri kararıyla başlayan siyasi kriz, Sırp lider Dodik’in ayrılıkçı söylemleriyle büyürken Bosna Hersek ve bölge ülkelerinde yeniden savaş olur mu sorularını gündeme getirdi. Bosnalı Sırpların provokatif çıkışlarına Boşnak liderlerin yanı sıra Avrupa ve ABD’den de sert tepkiler gelmeye başladı.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak Üyesi Sefik Dzaferovic, Sırp yetkililerin boykot kararına bir an önce son vermeleri gerektiğinin altını çizerek 1992-1995’te yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması’ndan bu yana Bosna Hersek’in en büyük siyasi krizle karşı karşıya olduğunu, Dodik’in de siyaset sahnesinden çekilmesi gerektiğini ‘Büyük Sırbistan’ ideolojisinin asla gerçekleşmeyeceğini ifade etti.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera Tv kanalında; Çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat vs. gibi alanlarda özgün içerikler ve canlı yayınlar yapan kanalımızdan abone olarak ve bildirimlere açarak sizler de haberdar olabilirsiniz.

#bosna #maveratv #canlıyayın

Başa dön tuşu