Kalemin Dansı, Göstergenin Oyunu (Abdülvahab M. el-Messiri) – Ferda Bütün ve ArkadaşlarıTarihsel bir pratik olarak emperyalizmin Batı medeniyetinden ve Batı’nın evren anlayışından bir sapma olduğu iddia edilir. Yani kendi sorunlarını dünyanın geri kalanına ihraç eden ve diğer uluslar üzerinde hegemonya kuran emperyalist çözümün, yönetim felsefesi olarak demokrasiyi, ekonomik düzen olarak laissez-faire’yi ve evrensel felsefe olarak akılcılık ve hümanizmi benimsemiş̧ Avrupa’nın liberal, insancıl ve aydınlanmış̧ bir medeniyet olma haliyle çeliştiği ileri sürülür. Biz ise bu felsefelerin emperyalizmin epistemolojik tasavvuruyla çelişmediğini iddia ediyoruz. Aksine dikkatimizi epistemolojik düzleme çevirdiğimizde ortaya bu felsefeler ile emperyalist tasavvur arasında çok güçlü̈ bir bağın olduğunu görürüz. Böylesi bir bağın ayırdına varabilmek için öncelikle tüm bu felsefelerin maddi olanın dışında herhangi bir felsefi sistemi kabul etmemeleri anlamında, doğası gereği seküler felsefeler oldukları tespiti yapılmalıdır.

ABDULVAHHAB EL-MESSİRİ KİMDİR?

El-Messiri, Siyonist hareket konusunda Arap ve İslâm dünyasının en önde gelen isimlerinden biridir. Aynı zamanda Mısır Devlet başkanı Hüsnü Mübarek’in başkanlık süresinin anayasaya aykırı bir şekilde uzatılmasına, yönetimi oğluna devretmesine karşı çıkan ve Mısır’da farklı kesim ve ideolojilerden insanların demokratikleşme ve insan haklarına saygılı ekseninde bir araya geldiği Kifaye (yeter artık) hareketinin de kurucularındandır. Messiri, Marksist kökenli bir aydın olup daha sonra İslâmı bir hayat biçimi olarak seçen isimlerdendir. İslâm’ı bir dünya görüşü ve hayat biçimi olarak seçmesinin en önemli sebebi çocuğunun dünyaya gelmiş olması olarak açıklamıştır. Bu olayı materyalist bir yaklaşımla ve Marksist bir ideolojiyle açıklamakta zorluk çeken Mısırlı düşünür, çareyi İslâmı kültürel bir çerçeveden çıkarıp bir hayat tarzı ve dünya görüşü haline getirmekte bulmuştur. Abdulvahhab el-Messiri, Ekim 1938’de Mısır’da, Buhayra şehrinin Demnehur kazasında doğdu. İlk ve orta öğretimini tamamladıktan sonra 1955 yılında İskenderiye Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngilizce bölümüne girdi. 1964 yılında ABD’deki Colombia Üniversitesi karşılaştırmalı İngilizce bölümünde yüksek lisans, Richard Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. Messiri’nin aynı üniversitede öğretim üyesi olan Edward Said’le ve ABD’nin önde gelen sistem karşıtı düşünürlerinden Noam Chomsky ile görüştüğü ve aralarında arkadaşlık bağının bulunduğu biliniyor.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera Tv kanalında; Çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat vs. gibi alanlarda özgün içerikler ve canlı yayınlar yapan kanalımızdan abone olarak ve bildirimlere açarak sizler de haberdar olabilirsiniz.

Başa dön tuşu