İSLAM DÜŞÜNCESİNİN TARİH YAPICI ROLÜ – Sait MermerKendini bilen tarihini bilir. Tarih, varlığa dikilen elbisedir. Her insan ve toplum, “zaman” iğnesinin ucuna taktığı “mekân” ipiyle varlığa bir tarih kumaşı örer. Varlığın oluşu bitmez, insan da varlığa libas dikmekten geri durmaz. Kumaşın rengi insanın kendi rengidir. İnsan, zaman ve mekânda kendi rengiyle hareketli kılar tarihi.
Tarihi olan insanın tarih felsefesine ihtiyacı var mıdır? Tarihi var zaten. Tarih felsefesi yeniden tarih yazmak değildir. Esasta tarihi aktarma biçimidir. Kaybolmuş tarih yoktur. Tarih kendini saklamaz. Tarih bir harekettir; sabit bir şey değildir ki çuvala koyup saklayasın. İslam Düşüncesi, insanı tarihle, tarihi insanla atbaşı yürüten bir tarih felsefesi görüşünün inşacısı oldu. Demek tarih felsefesi, insanın hakiki anlamıyla tarihin bizzat kendisiyle birlikte varlığın yürüyüşüne şahitlik etme ameliyesinden başka bir şey değildir.
İslam Düşüncesi, bırakınız büyük planda cereyan eden bir hadiseyi, tarihe mevzu bir zerre (atom)’nin hareketiyle bile temas kursa orada insanı bulur, insanın varolduğu her yerde peygamberlerin ayak izlerine rastlar ve her peygamberin ayak izinde Hakikat-i Muhammediye (s.a.v.)’nin tarihi yürütme hamlelerinin genel çizgilerini görür.
Elinizdeki bu kitap, İslam Düşüncesinin, tarihî yürüyüşe eş zaman ve mekân şartlarında arada boşluk olmaksızın tarihle beraber insan zihninin yürüyüşünü bir imkân değil vücûb mertebesinde göstermesi bakımından katıksız bir tarih felsefesi eseridir.

Sait Mermer Kimdir?

1972 Konya doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Çumra ve Konya merkez İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu olan yazar, Konya’da serbest eczacılık yapmaktadır. Yeni Şafak ve Milli Gazete’de fikir ve düşünce ağırlıklı yazılar kaleme alan Sait Mermer’in, Dergâh, Hece ve İtibar dergilerinde de yazıları yayınlanmıştır. Kuram ve düşünce dergisi olan Notlar Dergisi’nin yayın danışmanlığını yapan yazar, kadîm İslam düşüncesi merkezli okuma ve yazma çalışmalarını sürdürmektedir.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera Tv kanalında; Çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat vs. gibi alanlarda özgün içerikler ve canlı yayınlar yapan kanalımızdan abone olarak ve bildirimlere açarak sizler de haberdar olabilirsiniz.

00:00 Giriş
02:00 Sezai Karakoç’un Vefatı Üzerine
11:00 Tarihin Bizler için Önemi
21:00 İslam Düşüncesi Nerede Başlar?

#islamdüşüncesi #edebiyatsöyleşileri #maveratv

Başa dön tuşu