EDEBİYATIN NEŞESİ – Şeyma SubaşıŞeyma Subaşı’nın ilk kitabı Taylar Güzel Kaval Çalar İz Yayıncılık etiketiyle okurla buluştu. Muhayyel, Okur, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Dergâh, Yedi İklim, Hece, Hece Öykü, Sabitfikir, Mahalle Mektebi, İtibar, Post Öykü, Çocuk Edebiyatı Tercüme Ofisi gibi dergilerde yer alan Subaşı, ilk kitap heyecanını “Hâlâ biraz şaşkınım. Nedenini çözemiyorum. Kitap ilk yayınlandığından beri bir hayret duygusu içindeyim” cümleleriyle anlatıyor.

00:00 Giriş
01:41 Edebiyatla ilk tanışması nasıl oldu?
03:20 Sevdiği yazarlar
04:42 Akademideki ve dışarıdaki edebiyat
09:52 Butimar dergisi ve ekibi

İlk eseriniz yayınlandığında neler hissettiniz?

Taylar Güzel Kaval Çalar, Şeyma Subaşı, İz Yayıncılık 2021, 96 sayfa
Taylar Güzel Kaval Çalar, Şeyma Subaşı, İz Yayıncılık 2021, 96 sayfa
Ben aslında bu soruyu dergilerde yayımlanan ilk eserim olarak da okuyorum. Siz belki kitabı kastediyorsunuz ama. Açıkçası o amatör heyecan bir başka oluyor. Bayiye gidip heyecanla dergiyi almak ve içini açıp yazınızın yayınlandığı bölüme bakmak kısmı çok farklı. Zaman geçip yazınsal anlamda biraz daha ilerlediğimizi hissettiğimiz dönemlerde işte o amatörlüğü ve heyecanı insan gerçekten arıyor ve özlüyor. Usta bir yazar olmak mı yoksa o amatör heyecanı korumak mı deseniz hiç düşünmeden ikincisini seçerim. Çünkü orada bir içtenliğin ve heyecanın kaybedilmemesi var. Her zaman ilk günki gibi o heyecanı taşımak gerçekten mühim diye düşünüyorum. Tıpkı sevmek gibi. Bununla ilgili bir anım da var. Bir keresinde yazılarımın, söyleşilerimin yayınlandığı ilk yıllar bir kitabevine gitmiştim. Dergi kısmına bakarken bir okur yanındaki arkadaşına yazımın yayınlandığı dergiden bahsedip “Tüh o sayı kalmamış. Şeyma Subaşı’nın söyleşisine bakacaktım” dedi. Kulak misafiri oldum bir an. Bunu duyunca çok şaşırmıştım. Söze atılmadan edemedim. O kişinin ben olduğumu söyleyip o sayı hakkında kişiyi bilgilendirdim. Bu da okur tarafından fark edilmiş hissettiren bambaşka bir anı olmuştu benim için.

Kitabınızı elinize alınca ilk olarak ne yaptınız?

Açıkçası heyecan ya da mutluluktan öte bir hayret duygusunun içindeyim gibi geliyor. Yani hâlâ biraz şaşkınım. Nedenini çözemiyorum. Kitap ilk yayınlandığından beri bir hayret duygusu içindeyim. Ben aynı zamanda Bûtimar adında bir derginin editörüyüm. Kitabın yayımlanması dergiden daha başka hissettiriyor, diye düşünüyorum.

Kitabınızı ilk kime imzaladınız?

Aslında ilk imza için istekte bulunan bir hayli kişi söz konusuydu. Ama kitap elime ulaştığı günlerde kuzenim bize gelmişti. İsmi Selim. Tevafuken ilk kitabı ona imzaladım.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera Tv kanalında; Çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat vs. gibi alanlarda özgün içerikler ve canlı yayınlar yapan kanalımızdan abone olarak ve bildirimlere açarak sizler de haberdar olabilirsiniz.

#edebiyat #orhangazigökçe #maveratv

Başa dön tuşu