GÜNÜN TARİHİ: 2 ARALIK | Osmanlı Devleti’nin Taksimi Projesi |Tarihte Bugün Ne Oldu? | Hüseyin YürükMütareke Günlerinde İstanbul’u işgal eden İngilizler ile Amerikalılar, Çanakkale ve İstanbul Boğazlarını kontrol altına alabilmek için “Müstakil bir İstanbul Devleti” projesi üzerinde zemin yoklayan çeşitli çalışmalara başlamışlardı.İşgalin resmileşmesinin üzerinden 5 ay gibi kısa bir süre geçmişken İngiliz üst düzey yönetimi, İstanbul’un ayrı bir devlet olarak yapılanması fikrini tartışıyordu.

Dönemin ABD İstanbul Başkonsolosu Bie Ravndal’ın da Washington’a gönderdiği 2 Aralık 1918 tarihli raporda ise ‘Osmanlı’nın Taksimi’ haritası dahi yer alıyordu.

Paris’te İngiliz Başbakanı Lloyd George’un otel odasında, İngiltere Dışişleri Bakanı Earl Curzon, Bonar Law, Lord Birkenhead ve Hindistan’taki İngiliz yönetiminin Dışişleri Bakanı E. S. Montagu’nun da katıldığı bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, Osmanlı Devleti’nin Avrupa topraklarından çıkarılması ihtimaline karşı bir proje üretilerek İstanbul’un ayrı bir devlet olması tartışıldı.Bu projeye göre kurulacak İstanbul Devleti’nin sınırları, Avrupa yakasında Marmara Denizi ve Enos-Midis (veya Çatalca) hattı arasında olacaktı. Anadolu yakasında ise Boğaziçi’nin Şile-İzmit hattının batısı, bu devletin sınırları içinde kalacaktı. Çanakkale Boğazı’nın da İstanbul Boğazı gibi bu yeni devlete dahil olması öngörülmüştü. (Özoğlu,2015)

O Dönemin Gazetecilerinden Ahmet Emin Yalman da ABD’nin müstakil ‘İstanbul Devleti’ projesini hatıralarında şöyle anlatır: İngiltere bir aralık şöyle garip bir teklif atmıştı:İstanbul’da ayrı bir devlet kurmak ve devlet başkanlığına Birinci Cihan Harbi yıllarında büyük başarılar gösteren Herbert Hoover’i getirmek. Hoover bu teklifi alınca bilmediği bir şey için evet yada hayır diyemeyeceğini söylemiş, ilk adım olarak bazı uzmanların konuyu incelemesini istemişti.İşte Kurtuluş Savaşı yıllarımızda Anadolu’ya gelen ‘General Harbold Heyeti’ bu amaçla Türkiye’ye gelmişti.(Yalman,1997:277)

Üzerinde bir süre çalışılan bu projeden; ABD’nin İstanbul’da bir devlet kurmak istediği ve başına da devlet başkanı olarak o sıralarda bir misyoner yardım teşkilatının başkanlığını yapan Herbert Hoover’i getirmek istediği anlaşılmaktaydı.

Tarih, toplumsal olayları doğru yorumlamak için hayati öneme sahiptir. Bugünü anlamak için dünü bilmemiz gerekir. Tarih insanlığın sosyal ve siyasal konularda doğru karar vermesini sağlar. Tarihin hisse, ibret ve öteki özellikleri önemlidir. Eskiden beri üzerinde durulan en büyük faydası, insanların gelecekte yapacakları için geçmişten ibret almaları yönüdür.

HÜSEYİN YÜRÜK KİMDİR?

1966 yılında Ünye’de doğdu. Lise öğrenimini Ünye İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı.

1990 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İSKİ Hukuk Müşavirliği’nde avukat olarak çalıştı. Müteakiben Bilge Danışmanlık Şirketi Genel Müdürlüğü görevinde bulundu.

2009 yerel seçimlerinde İstanbul İl Genel Meclis üyesi olarak seçilip Hukuk Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı.2014 yerel seçimlerinde Üsküdar Belediyesi Meclis Üyeliğine müteakiben Üsküdar Belediyesi Meclis Başkanlığına seçildi.

22.10.2014 tarihinde Sn. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sn. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. İdris Güllüce tarafından üçlü kararname ile Bakanlık Müşavirliğine atandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul 2 numaralı Tabiat Varlıkları Kurulu Başkanvekilliği görevlerinde bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Müşavirliği görevini yürütürken TBMM Dilekçe ve İnsan Hakları Komisyonu’ ndan oluşan Karma Komisyon tarafından Kamu Denetçisi olarak seçildi. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilq…

Mavera Tv kanalında; Çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat vs. gibi alanlarda özgün içerikler ve canlı yayınlar yapan kanalımızdan abone olarak ve bildirimlere açarak sizler de haberdar olabilirsiniz.

#bugününtarihi #tarihtebugün #maveratv

Başa dön tuşu