FAS’TA YAŞAM – Ensar FıratFas, aralarında Cezayir, Moritanya, Tunus ve Libya’nın da bulunduğu “Mağrip” bölgesinin en önemli ülkesi. Mağrip Arapçada Batı demek. İslam coğrafyası, Mekke’yi merkeze aldığında batısına düşen bu bölgeye El-Mağrip diyor ve Mağrip İslam medeniyetinde çok önemli bir yer işgal ediyor.

Afrika’nın Kuzey Ucu

Fas, Afrika’nın Kuzey ucunda, Arap ve Berberi’lerin ağırlıkta olduğu, aynı zamanda İslam coğrafyasında ve tarihinde önemli yeri olan bir ülke. Ülkenin ismi Arapça’da El-Mağrip, yani “Batı”. İngilizce (ve diğer birçok dilde) Marakeş şehrinden hareketle “Morocco” olarak geçiyor. Türkçe’deki kullanımı ise, Fez kentinden geliyor, biz ülkeye diğer önemli şehirlerinden biri olan Fez’den hareketle Türkçe’ye yakınlaştırılmış bir söyleyişle Fas diyoruz.

Popüler kültürde Fas, en büyük şehri olan Kazablanka’yla biliniyor. Sinema tarihinin klasikleri arasında yer alan ve tüm zamanların en iyi filmlerinden birisi olarak kabul edilen, aynı isimle çekilmiş film sayesinde, Kazablanka’nın ünü neredeyse ülkenin önüne geçmiş durumda. Marakeş, Fez ve Kazablanka’dan sonra en bilinen diğer bir şehri ise başkenti Rabat. Rabat, Atlas Okyanusu kıyısında, ülkenin kültürünü aşağı yukarı yansıtan büyük şehirlerinden birisi.

ENSAR FIRAT Kimdir?

1987 yılında Erzurum’da doğmuştur. 2003-2007 yılları arasında Kartal Anadolu İmam Hatip lisesinde eğitim aldıktan sonra gittiği Ürdün’de Ürdün Üniversitesi İspanyolca-İngilizce Dil ve Edebiyat bölümünü bitirmiştir. İslami İlimler ve Medeniyet İnşaası teziyle 5. Muhammed Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Aynı üniversitede Modern İslam Düşüncesi alanında Doktoraya devam etmektedir. 2014-2016 yılları arası Anadolu Ajansı Ortadoğu Afrika Muhabirliği yapan Ensar Fırat, 2016’dan beri Fas’ta Yunus Emre Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

Hakan Emin Öztürk Kimdir?
1995 yılında Üsküdar’da doğdu. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden tamamladı.2015 yılında Ürdün’de Ewan Institute’de Arapça eğitimi aldı. Aynı yıl Makedonya, Kosova, Arnavutluk gibi ülkelerde; 2017 yılında ise Fildişi Sahilleri’nde gezi, gözlem, sosyal girişimcilik ve yardım faaliyetlerinde bulundu. Kurucu ortağı olduğu Havass Project isimli dijital aktivizm uygulaması 2016 yılında Girişimcilik, İnovasyon ve Liderlik Zirvesi’nde birincilik ödülü kazandı. 2018 yılından bu yana dünyanın her köşesinden Müslümanlar ile ilgili olumlu güzel ve ilham verici haberler/içerikler yayınlayan Bi’ Dünya Haber projesinin koordinatörlüğünü yürütmektedir.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera Tv kanalında; Çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat vs. gibi alanlarda özgün içerikler ve canlı yayınlar yapan kanalımızdan abone olarak ve bildirimlere açarak sizler de haberdar olabilirsiniz.

#bidünyahaber #maveratv #fastayaşam

Başa dön tuşu