Nasıl Daha Anlamlı Sohbetler Edebiliriz? – Psk. Dr. Lucy Foulkes (Çeviren: Psikolog Rabia Yavuz)Hiç asansörde sohbet başlatacak kadar uzun kaldığınız oldu mu? Asansörde kalmak garip bir deneyimdir. Bunun sebeplerinden biri, asansör yolculuğunun kendine has süresidir. Herhangi bir şey söylemek için oluşan sosyal baskıyı hissetmek için yeterli uzunluktadır. Fakat hiçbir zaman dişe dokunur bir şey söylebilmek için de yeterli bir süre değildir. Dünyanın her yerinde asansör sohbeti sosyal etkileşimin en sıkıntılı olduğu mikrokozmadır, yani ayaküstü sohbetin.

Arizona Üniversitesinde sohbet üzerine araştırmalar yapan Psikolog Matthias Mehl, ayaküstü sohbet tanımlamasını, ne kadar bilginin değiş tokuş edildiğine dayanarak yapıyor.

“Eğer konuşmadan sonra, daha önce bildiğimden başka bir şey bilmiyorsam bu ayaküstü muhabbet etmişim anlamına gelir.”
Ayaküstü sohbetin anlamsızlığı onun genelde neden bu kadar sıkıcı olduğunu açıklar, fakat bundan daha kötüsü de vardır. Bazı ayaküstü sohbetlerin, maalesef ki, hem sıkıcı hem de garip olduğunu ben de doğrulayabilirim. Ve bu sadece asansörlerde de değil, kuaförde, takside hatta en yakın arkadaşımızla olduğumuz bir zamanda gerçekleşebilir. Bazen ne söylemek gerektiğini, bazen yaşanan uzun sessizlikleri sonlardırabilmek amacıyla hangi konuya değinmek gerektiğini çözmek sıkıntı verici olabiliyor. Birçoğumuz ayaküstü muhabbetlerde aslında bir tür yardım çağrısında bulunuruz. İnternet bu konuda sayısız makalenin sunduğu sayısız çözüm ve tavsiye ile doludur.

Bu bilgilerin çoğu ayaküstü konuşmaları keyifli muhabbetlere dönüştürmeyi hedefliyor. Örneğin ortak bir deneyimden bahsederek veya açık uçlu sorular sorarak bunu gerçekleştirebiliriz. Hatta sohbet güzel olduğunda ayaküstü yapılan konuşmalar zevkli olmakla kalmaz faydalı da olur. İnsanlarla – yabancılarla bile olsa – nispeten geçici sosyal etkileşimlerin ruh halimize nasıl iyi geldiğine ve insanlık hakkındaki inançlarımızı nasıl artırabileceğine dair bir dizi araştırma var. Mesela, pandemi döneminde yapılıp daha yayınlanmamış güncel bir araştırmada, Essex Üniversitesinde Sosyal Psikolog Gillian Sandstrom yabancıları, ne isterlerse konuşmaları için Zoom’da eşleştirdi. Söylediğine göre, aramadan önce hissettiklerine göre katılımcılar başkalarına karşı daha fazla güven duygusu hissetmiş. Ayrıca diğer insanların genel olarak yüce gönüllü, iyi, kibar ve adil olduklarına dair hislerini de bildirmişlerdir.

Önemli Kısımlar
– Birçok sosyal etkileşim sınırlı bilginin değiş tokuş edildiği ayaküstü muhabbetleri de kapsar ve bu ayaküstü sohbetler bize sık sık bunaltıcı ve sıkıcı gelebilir.

– Kendiniz, muhatabınız veya dünya hakkında ilgi çekici şeyler öğrendiğiniz anlamlı sohbetler daha çok makbuldür.

– Daha fazla anlamlı sohbetlerde bulunmak için ayaküstü muhabbeti bir ısınma süreci ve gerekli bir adım olarak görmek faydalı olacaktır.

– Daha iyi sohbetlere daha hızlı geçiş yapmak için karşınızdakine açık ve konuyla alakası olan sorular sormaya devam edin ve cevaplarını can kulağıyla dinleyin.

– Aynı anda kendiniz hakkında paylaşımda bulunma cesaretini de gösterin. Paylaşacağınız şeyin gerçekten çok özel bir şey olmasına da gerek yok. Herhangi bir kendini açma girişimi karşınızdaki kişi ile yakın hissetmeniz için güçlü bir yol olabilir.

– Karşınızdakinden öğrenmeye hazırlıklı olun. Eğitim veya çalışma ortamında bu önceden hazırlık gerektirebilir veya sadece basitçe açık fikirli olmak faydalıdır.

– İyi bir sohbetin ruhu karşılıklılık prensibinin içindedir. Muhatabınız olan kişilerle paylaşın ve onları dinleyin, onlar da sizin için aynısını yapacaktır.

– Anlamlı sohbetler herhangi biriyle gerçekleşebilir. Yabancılarla konuşmak için cesaretinizi toplayın. Düşündüğünüzden daha fazla fayda görebilirsiniz. Ya da bu şekilde düşündüğünüzden daha fazlasını elde edebilirsiniz.

Çeviren: Uzman Klinik Psikolog Rabia Yavuz
Eposta: [email protected]
Instagram: @klinikpsikolograbiayavuz
Kaynakça: https://psyche.co/guides/how-to-have-more-meaningful-conversations

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #psikolog #iletişim

Başa dön tuşu