ŞÜKRAN NEDEN İYİDİR? – ROBERT EMMONS #SESLİMAKALEKeyifli anların tadını çıkarmak için kendinize izin verin. Bir an durun ve içtiğiniz kahvenin kokusunu tadını fark edin. Aldığınız lezzetin ve beden duyumlarınızın farkına varın. Çalışmalar bu uygulamada katılımcılardan keyif aldıkları, mutlu oldukları en az iki, üç şeyi düşünmeleri ve bu keyifleri içlerinde yaşatabildikleri kadar yaşatmaları istenmiştir. Buradaki temel amaç, mutluluk ve keyif veren pozitif duygulara odaklanarak o duyguların etkilerini artırmaktır.

Şükran ziyaretleri ise sosyal ilişkilerimizi geliştiren uygulamalardan biri. Katılımcıların, daha önce teşekkürlerini, şükranlarını belirtmedikleri yakınlarını, arkadaşlarını, ailelerini ziyaret edip onlara şükranlarını ifade etmeleri istenmiş Bu egzersiz Seligman ve arkadaşları tarafından 2005 yılında mutluluğun artırılması ve depresif semptomların azalması konusundaki araştırmada kullanılmış ve bu uygulamanın etkilerini bulgulamışlardır.

Olumsuz şeylerin içindeki olumlu olabilecek şeylere dikkatinizi yöneltin. Şerrin içindeki hayrı görmeyi deneyin.

Empati duygusu şükran duygusunu artırmaktadır. Başkalarının perspektifini anlamaya çalışın. İçe değil dışa bakın ve böylece içinizdeki huzursuz edici seslerin yatıştığını fark edin. Kendi talihsizliklerinize odaklanmak yerine başkalarının acılarını da fark edin.

Ayrıca şükran duygusu söz konusu olduğunda alışılmışın dışına çıkmayı denemek faydalıdır. Örneğin sürekli şükran duyduğumuz şeyler için bir günlük tutmak yerine bazen farklı şükran uygulamalarından da faydalanabiliriz. Ayrıca her seferinde minnettar olduğumuz farklı şeylere odaklanmak da yararlıdır.

Çeviren: Uzman Klinik Psikolog Rabia Yavuz
Eposta: [email protected]
Instagram: @klinikpsikolograbiayavuz

Kaynaklar: https://greatergood.berkeley.edu/article/item/why_gratitude_is_good
https://www.takingcharge.csh.umn.edu/10-ways-be-more-thankful-person

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #seslimakale #psikoloji

Başa dön tuşu