GÜNÜN TARİHİ: 2 Ocak 1920 Kurtuluş Savaşı İçin Gelen Yardımların Almanya’da Borsaya KaptırılmasıBüyük Taarruz hazırlığı öncesinde, Rusya’nın bir milyon yüz atmış bin ruble ve ilave olarak yüz bin altın ruble yardımda bulunduğu, bu paranın akıbeti ve bunun Nuri Conker ile bağlantısı çeşitli kayıtlarda yer alır.

Atatürk’ün kurmay heyetinde bulunan Binbaşı Hüsrev Gerede, bu olayı 2 Ocak 1920 tarihli günlüğünde şöyle anlatıyor: Azerbaycan’dan istenilen para yardımının Cemil Cahit aracılığı ile geldiği Rauf Orbay tarafından bana söylendi (Gerede-Önal-2003:154)
Nuri Conker’in bu paraları Almanya’da borsaya kaptırdığı ve olayın örtbas edildiği dedikoduları Meclise intikal ettirilmişti.

Dönemin Meclis Başkanı Ali Fuat Cebesoy bu olaydan şöyle bahseder: Milli Müdafaa Vekaletinin isteği üzerine olayı yerinde tahkik için Saruhan Mebusu Sabri Toprak ile Celal Bayar’dan oluşan heyet Almanya’ya gönderilmiş; Berlin’de olay incelendikten sonra raporu anılan vekalete verilmiştir. Raporda, Nuri Conker ve Saffet Arıkan’ın dolandırıldığı ama kötü niyetleri olmadığına karar verilmiştir. (Cebesoy,2007:45)

Selahattin Adil Paşa da bu yardımın akıbetinin meçhul olduğundan şöyle anlatır: Sakarya savaşlarında Almanya’dan fişek ve uçak satın alınması için Saffet (Arıkan) ve Nuri (Conker) Beyler Rusya yolu ile Almanya’ya gönderilmişlerdi. Ne yazık ki bir milyon altın liraya mal olan bu girişim beklenilen sonucu vermemişti.(Sarıbay,1982:401)

HÜSEYİN YÜRÜK KİMDİR?

1966 yılında Ünye’de doğdu. Lise öğrenimini Ünye İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı.

1990 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İSKİ Hukuk Müşavirliği’nde avukat olarak çalıştı. Müteakiben Bilge Danışmanlık Şirketi Genel Müdürlüğü görevinde bulundu.

2009 yerel seçimlerinde İstanbul İl Genel Meclis üyesi olarak seçilip Hukuk Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı.2014 yerel seçimlerinde Üsküdar Belediyesi Meclis Üyeliğine müteakiben Üsküdar Belediyesi Meclis Başkanlığına seçildi.

22.10.2014 tarihinde Sn. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sn. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. İdris Güllüce tarafından üçlü kararname ile Bakanlık Müşavirliğine atandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul 2 numaralı Tabiat Varlıkları Kurulu Başkanvekilliği görevlerinde bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Müşavirliği görevini yürütürken TBMM Dilekçe ve İnsan Hakları Komisyonu’ ndan oluşan Karma Komisyon tarafından Kamu Denetçisi olarak seçildi. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #gününtarihi #hüseyinyürük

Başa dön tuşu