GÜNÜN TARİHİ: 5 Ocak 1994 Doç. Dr. Fikret Başkaya’nın Kitabından Dolayı Hapis Cezasına ÇarptırılmasıFikret Başkaya Kimdir?

Lise eğitimini İzmir Atatürk Lisesi’nde yaptı. Daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi iktisat ve maliye bölümlerini bitirdi. Paris ve Poitiers üniversitelerinde doktora öğrenimini tamamladı. Yurt dışında bulunduğu süre boyunca; azgelişmişlik, emperyalizm ve kapitalizmden sosyalizme geçiş sorunları üzerine birçok araştırma yaptı.

Türkiye’ye döndükten sonra askerliğini yaptığı Yedek Subay Okulu’nda ‘sakıncalı er’ sayılarak Erzurum’a (Oltu) sürgün edildi. Askerlik sonrası değişik kuruluşlarda araştırmacı olarak çalıştı. Bir süre Sosyal Hizmetler Akademisi’nde iktisat dersleri verdi. Abant Izzet Baysal Üniversitesi iktisat bölümü öğretim üyesi iken Paradigmanın İflası adlı kitabından ötürü Terörle Mücadele Yasası’na muhalefetten 20 ay hapis cezasına çarptırıldı. Haymana Kapalı Cezaevi’nde cezasını çekti. 2004’te, 1994 yılında Gündem gazetesinde yayımlanan ve hiçbir adli işleme konu olmayan makalelerine “Akıntıya Karşı Yazılar” adlı kitabında yer veren Doç. Dr. Fikret Başkaya’nın, “devletin manevi şahsiyetine hakaret ettiği” gerekçesiyle 3 yıl hapsi istendi [1]. Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Başkaya’nın ‘eleştiri sınırları içinde kaldığı’na hükmedilerek hakkında beraat kararı verildi (2005) [2]. 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başkaya’nın ‘Paradigmanın İflası’ adlı kitabına sesli kitap projesinde yer verdi [3].

Fikret Başkaya 2007 yılı itibarıyla Özgür Üniversite’nin başkanlığı görevini sürdürmekte ve bu kuruluşta gönüllü olarak ders vermektedir.

Eserleri
Sömürgecilik, Emperyalizm, Küreselleşme, Öteki Yayınevi, 1997.
Akıntıya Karşı Yazılar, Öteki Yayınevi, 1998.
Küreseleşmenin Karanlık Bilançosu Özgür Üniversite Kitaplığı:31, Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı , Kasım 2000.
Yediyüz Osmanlı Beyliğinden 28 Şubata: Bir Devlet Geleneğinin Anatomisi, Ütopya Yayınevi, Kasım 1999.
Kalkınma İktisadının Yükselişi ve Düşüşü, İmge Kitabevi Yayınları, Ocak 1997.
Azgelişmişliğin Sürekliliği, İmge Kitabevi Yayınları, 1995.
Avrupa-Merkezcilik Resmi İdeoloji Bilim ve Sosyalizm, Ütopya Yayınevi, Şubat 1999.
Yenilgi Tuzağı, Ütopya Yayınevi, Haziran 2001.
Paradigmanın İflası Resmi İdeolojinin Eleştirisine Giriş, Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı , Eylül 2006.
Küreselleşmenin Karanlık Bilançosu, Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı , Haziran 2002.
Çığırından Çıkmış Bir Dünya: Sosyal Sefaletin, Ekolojik Felaketin, Etik Yozlaşmanın Kökeni, Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı , Nisan 2004.
Sosyalizmin Geleceği, Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı , Mart 2004.
Borç Krizi Üzerine Bir Deneme, Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı , Mart 2004.
Devletçilikten 24 Ocak Kararlarına: Türkiye Ekonomisinde İki Bunalım Dönemi, Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı , Mart 2004.
Seçilmiş Yazılar, Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı , Nisan 2004.
Reel Atatürkçülük, Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı , Şubat 2007.
Fikret Başkaya, Temel Demirer, Sibel Özbudun; Dünyanın Balkonundaki İsyancılar Zapatistalar, “YDD”, Enternasyonalizm; Öteki Yayınevi; 1996.
Fikret Başkaya, Tolga Ersoy, İsmail Beşikçi, Ragıp Zarakolu, Pervin Erbil, İlker Çayla, Şükrü Aslan, Ayşe Hür, Sait Çetinoğlu, Mete Kaan Kaynar, Güngör Şenkal, Ayşe Günaysu; Resmi Tarih Araştırmaları 3 İttihatçılıktan Kemalizm’e; Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı , Nisan 2007.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #gününtarihi #tarihtebugün

Başa dön tuşu