GÜNÜN TARİHİ: 8 Ocak 1916 | Müttefik Kuvvetlerinin Gelibolu Yarımadasından Çekilmeye BaşlamasıOsmanlı ordusunun Çanakkale direnişini kıramayan Müttefik kuvvetler, Gelibolu yarımadasından çekilmeye başladı. (1916)

Güçlü donanmaları sayesinde boğazları kolayca geçerek İstanbul’a ulaşmayı hedefleyen müttefikler, denizde aldıkları ağır darbe sonucu kara harekatının zorunluluğunu fark etmiş ancak kara harekatında da askeri açıdan oldukça avantajlı olmaları, galibiyetleri için yeterli olmamıştır.

Verdikleri ağır kayıplardan sonra zor da olsa geri çekilme kararı almışlardır. Başarısızlığı nedeniyle İngiliz Deniz Kuvvetleri komutanı Amiral Winston Churchill görevinden istifa etmiştir.

Çanakkale direnişi, “hasta adamı” küçümsemenin bedelini müttefiklere ağır bir şekilde ödetirken, Anadolu için bu zafer moral kaynağı olmuştur. Ancak savaşta kaybettiğimin sayısız aydın ve gencimiz, Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında yetişmiş insan sıkıntısı çekilmesine sebep olmuştur.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #gününtarihi #tarihtebugün

Başa dön tuşu