İYİ MÜSLÜMAN, KÖTÜ MÜSLÜMAN – Ferda Bütün ve Arkadaşları #okuduklarımdansatıraralarıZaman içinde hızla değişen değer yargıları sonuçta iyilik ve iyi insan kavramlarını da etkiledi. Şimdi artık, toplumumuzun değişik kesimleri, iyiliği ve iyi insanı “kendilerine göre” ve doğal olarak da farklı şekillerde tanımlamaktadırlar. Oysa iyiliğin ve iyi insanın değişmeyen ölçüleri ve nitelikleri vardır.
Hemen belirtelim ki, her şeyin ölçüsü, İslâmî tespit ve tanımlardır. Yani iyi, dinimizin “iyi” dediğidir; iyilik de dinimizin “iyilik” olarak bildirdiğidir.
Bu noktadan hareketle, eski baskılarında önce on iki, sonra on altı hadisin yorumunu içeren kitapçığın bu baskısında, iyi Müslümanı doğrudan veya dolaylı olarak tanımlayan otuz üç hadîs-i şerîfî, açıklamalarıyla bir araya getirmeye çalıştık. Böylece bir yandan “iyi müslüman” ve “iyi insan” olmanın yollarım araştırırken, bir yandan da “kendilerine göre” iyilik ve iyi insanı tarif edenlere dini gerçekleri hatırlatmak istedik.
Öte yandan kendisini ve yaşayışını daha kötülerle karşılaştırıp “iyi” olduğu sonucuna varan ve bununla avunanları da uyarmaya çalıştık. Böylece bu kitapçık, bir bakıma “kendi kendini tenkit” görevini üstlenmiş oldu. Sanıyorum böylesi bir özeleştiriye, günün Müslümanları olarak hepimizin şu ya da bu ölçüde ama mutlaka ihtiyacı bulunmaktadır.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv

Başa dön tuşu