GÜNÜN TARİHİ: 17 Ocak | Ankara’da Ahmed Senusî Şerefine Akşam Yemeği ve Refah Partisinin Kapatılması17 Ocak 1923: Ankara’da Afganistan Sefirinin Şeyh Ahmed Senusî Şerefine Akşam Yemeği Tertibi

17 Ocak 1923 günü Ankara’da Afganistan sefirinin “muhterem mücahid” Senusî şerefine akşam yemeği tertip etti. Başvekil Rauf Bey’le Meclis 2. Başkanı Ali Fuat Paşa da yemekte bulunmuştur. Davetliler arasında Faslılar, Mısırlılar, Hintliler, Afganlılar da mevcuttur. Başbakan Rauf Bey, Şeyh’e hitaben şöyle konuşur: “İslâma ve Türkiye’ye hizmet yolundaki dinî arzusu ile anavatanını terk ile aramıza gelerek savaşımıza kavlen ve fiilen katılmak sûretiyle gerçekten sahip oldukları ahlâkî faziletler ve Türklere karşı besledikleri sevgi ve içtenliği her vesile ile açığa vurmuşlardır. Bundan dolayı Türkler Şeyh Efendi hazretlerini saygı ile anmayı vazife bilirler,” Rauf Bey, konuşmasında bu vesileyle birçok İslâm topluluğundan kişilerin hazır bulunduğunu, Türkiye’nin istiklâlini kurtarmak için çalıştığı gibi diğer İslâm topluluklarının da aynı şekilde çalışması gerektiğini söylemiştir (Doğan M,2019:157-158).

17 Ocak 1998: Anayasa Mahkemesi’nin Refah Partisi’nin Kapatılmasına Karar Vermesi
28 Şubat darbesinin ardından 17 Ocak günü ise beklenen gelişme oldu. Refah-Yol’u deviren odaklar bir darbe daha vurarak topyekün yok etme amacıyla Refah Partisi’nin kapatılmasına, yöneticilerine 5 yıl siyaset yasağı getirilmesine karar vermişlerdi. 6,5 milyon seçmenin partisi kapatılmış, milli irade yok edilmişti.
Kapatma davası sırasında Anayasa Mahkemesi Başkanı olan Ahmet Necdet Sezer, dava öncesi yaptıkları ön incelemede “Kapatma davasıyla suçlanan siyasilere verilecek cezanın davadan sonra verilmesine karşı oy yazısı yazmış, siyasilere cezanın hemen verilmesi gerektiğini savunmuştu.” (Heyet,1998:16)

Karpat, Refah Partisi’nin kapatılma vakasını şöyle analiz eder: Merkezdeki RP liderleri, Türkiye’nin en büyük belediyelerini ele geçiren ve taşrada da halkın büyük desteğini kazanan Refah Partili belediye başkanlarının izinden gitti. Belediye başkanları etkili, dürüst ve demokratik yönetim sayesinde cemaat liderlerinin ve taşra kökenli esnafın olduğu kadar birçok laik zihniyetli yurttaşın da desteğini sağladı. Bunun sonucunda Refah Partisi halka ekonomik kalkınma, vergi desteği, uygun koşullarda kredi, İslami kimlik ve kültüre saygı ve demokrasi vaat ederek parti programını genişletti. Böylece 1991’de yüzde 16,7 olan oyunu, 1995’te yüzde 22’ye çıkardı ve Türkiye’nin en büyük partisi haline geldi. Doğru Yol Partisi’yle bir koalisyon kurdu, ama 1997’nin ortalarında istifa etmeye mecbur bırakıldı. 1998’de laik Cumhuriyet ilkelerini ihlal ettiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. (Karpat,2007:196)

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv

Başa dön tuşu