BABIALİ BASKINI – Prof Dr. Vahdettin EnginOsmanlı döneminde yaşanan olaylar günümüzde halen daha tartışılmaktadır. Babıali baskını da Osmanlı döneminde yaşanmış olan olaylardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Babıali baskının nedenleri ve sonuçları günümüz tarihçileri tarafından halen daha tartışılmaktadır. Peki, Babıali baskını nedir? Babıali baskını neden ve hangi dönemde olmuştur? Babıali döneminde padişah ve sadrazam kimdi tüm detayları ile derledik.

Vahdettin Engin kimdir?
Vahdettin Engin 1956 yılında Kocaeli’de doğdu.

Yakınçağ Osmanlı tarihi uzmanı olan ve özellikle Sultan Abdülhamit dönemine ve Türkiye’de ulaşım tarihine ilişkin araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. Vahdettin Engin, ilköğrenimini Yarımca’da tamamladı. 1977 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitirdi ve 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yakınçağ Tarihi Kürsüsü’nden mezun oldu.

1983 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başladı. 1986 yılında “Ahmet Rıza Bey ve Siyasi Faaliyetleri” konulu yüksek lisans tezini, 1992 yılında “Rumeli Demiryolları” konulu araştırması ile doktora çalışmasını tamamladı. 1995 yılında doçent, 2002’de profesör unvanını aldı.

Halen aynı üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyeliği görevini sürdürüyor. Engin, 2000 yılında çıkan Tünel kitabıyla Türk Tarih Kurumu Ödülü’ne layık görüldü. Son dönemde Dr. Theodor Herzl’in II. Abdülhamit ile Filistin’de bir Yahudi devleti kurulması için yaptığı gizli görüşmelerin ayrıntılarını belgeleriyle açığa çıkaran Pazarlık adlı kitabı sayesinde basında ses getirdi. Engin, aynı zamanda haftalık Habertürk Tarih dergisi yazarı. Galatasaray Spor Kulübü’nün kuruluş belgesini bulan Engin, sıkı bir Fenerbahçe taraftarı ve Emel Engin’le evlenen Engin’in bir kız çocuğu var.

#babıali #tarihsohbetleri #vahdettinengin

Başa dön tuşu