GÜNÜN TARİHİ: 21 Ocak 1972 | Daily Telegraph’ın 12 Mart Darbesi ile CIA İlişkisini Açıklaması21 Ocak 1972: Daily Telegraph Gazetesi’nin 12 Mart Darbesi İle CIA Arasındaki İlişkiyi Açıklaması

12 Mart 1971 Darbesinden bir gün önce 11 Mart günü Genelkurmay Başkanı Memduh Tağmaç, çok sinirli bir şekilde “İçinde yaşadığımız durumun sebebi politikacıların hatası kadar bizim hatalarımızdan kaynaklanıyor” (Gökdemir ve Öztuna,1987:180). açıklamasını yapar.Bu açıklamanın sahibi Genelkurmay Başkanı Memduh Tağmaç “Her kötülüğün başı politikacılardır. Hepsi haindir”(Dursun,2000:123). görüşüne sahip bir şahıstı.

Artık Sovyet tipi darbe ABD tipi darbeye doğru adamakıllı evrilmiştir.Haşhaş üretimiyle ilgili Türkiye’den istediğini alamayan ABD, Türkiye’de Darbe şartlarını önce olgunlaştırmış, şimdi de kendi yörüngesine çevirmiştir.

Daily Telegraph gazetesinin 21 Ocak 1972 günkü sayısı 12 Mart ile CIA arasındaki ilişkiyi şu sözlerle ortaya koyuyor: “1971’de Türkiye Ordusu’nun girişiminden hemen sonra, hükümetin zorunlu istifasında CIA ajanlarının eylemli katkıları olmuştu.” Süleyman Demirel Hükümetinin devrilmesinden U2 uçaklarına “uçuş yasağı” konmasının dışında bir de “haşhaş sorunu” ciddi nedenler oluşturuyor denebilir. Çağlayangil “haşhaş sorunu” dolayısıyla kendisiyle görüşen dönemin ABD Büyükelçisi Parker Hart’ın şöyle dediğini belirtiyor: “İyi olmayacak, aleyhinize sonuç verecek (Arcayürek,1989:23).

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #gününtarihi #tarihtebugün

Başa dön tuşu