GÜNÜN TARİHİ: 3 Şubat | İskilipli Atıf Hocanın İdam EdilmesiBatı menşeeli Şapka Kanunu’nun yürürlüğe girdiği dönem içerisinde idam sehpasına gönderilen büyük İslam âlimlerinden İskilipli Atıf Hoca şehadetinin 92. yıldönümünde rahmetle anılırken Akit, İskilipli’ye yönelik asırlık iftirayı çürüten belgeye ulaştı. İstiklal Mahkemesi zabıtları halen sır gibi saklanırken, İskilipli’nin idam edilme gerekçesinin dönemin gazete kupürlerine yansımış. İslam karşıtı yayınlarıyla tepki toplayan dönemin Vakit gazetesinin 3 Şubat 1926 tarihindeki haberinde, İskilipli’nin şapka takmak istemediği için hakkında hüküm verildiği ifade ediliyor.

DOĞRUYA “DOĞRU”

Atıf Hoca, şapka devriminden 2 yıl önce yayınladığı ve Müslümanların Batı’ya özenmemeleri konusunda uyarılarda bulunduğu “Frenk Mukallitliği ve Şapka” kitapçığından dolayı yargılandı. Türkiye’nin resmi haber ajansı Anadolu Ajansı’ndan 2 Şubat 1926’da geçilen İskilipli hakkında verilen hüküm, Vakit’te de “İstanbul’dan gönderilenlerin muhakemesi” başlığıyla yer alıyor.

ŞEHADETTEN 1 GÜN ÖNCE

Haberde şu ifadeler yer alıyor: “Bugün İstiklal Mahkemesi’nde, şapka ve bu yüzden hasıl olan hadiselerin amilleri olmak üzere maznun bulunan eşhas hakkında müddeiumumi (savcı) Necib Ali Beğ iddiasını serd ederek, Babaeski Müftüsü Ali Rıza Hoca’nın idamını, İskilipli Atıf, Saatçi Süleyman, Erzurumlulardan Osman, Telgraf Müdürü Halid ve Yusuf Kenan efendilerin 3 seneden 15 yıla kadar küreğe konulmalarını, Tevhid-i Efkar muharrirlerinden Ömer Rıza’nın hudut haricine tardını (sınırdışı edilmesini) Gostivarlı Hüseyin, Berber Mustafa ve Ispartalı Hüseyin beraatını talep eylemiştir. Yarın saat 10’da maznunlar müdafaaları dinlendikten sonra hüküm ita edilecektir.”

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #iskilipliatıf #gününtarihi

Başa dön tuşu