GENÇLERLE FARKLILAŞMA, ÇATIŞMA VE ANLAMA – Erol ErdoğanYetişkinler ve yaşlıların gençlerle iletişim sorunu binlerce bölümlük cadı masalı gibidir. Her devirde “Ah şu gençler!” diye başlayan ve “N’apsak bu gençleri?” tarzında biten cümleler kurulur. Hepimizin gençlik tasavvurlarını sahihleştirmek için aynaya bakma zorunluluğu var. Teknolojik dönüşümün de etkisiyle dede ve nine ile torun arasındaki kuşak farkı anne ve baba ile çocuk arasına hatta kardeşler arasına kadar indi. Böyle bir dönemde çocukları ve gençleri anlamak daha önemli hâle geldi. Anlamadan anlatmak, anlamadan iletişim ve etkileşim kurmak imkânsız.
Erol Erdoğan, gençlerle ilgili hâlleri doğru anlama, onlarla ilgili yanlış analizleri azaltma ve gittikçe artan gençliğe yönelik ön yargılarımıza mercek tutma çabasına bizi de ortak ediyor.

Aileler, üst kuşaklar ve dini liderler ön yargılarından azade şekilde gençlerle karşılıklı öğrenmeye açık etkileşim kuramazlarsa dini anlayışta eksilmelerin yanı sıra radikalleşmeler de artacak. Toplumun gençlere yönelik önyargıları binlerce yıllık geçmişe sahip olduğundan çabuk kırılmayacak kadar kalın. Yetişkinler, gençlerle aralarındaki değişimi “kuşak farklılaşması” değil ilk andan itibaren “kuşak çatışması” olarak görüyor.

1969 yılında Sinop’ta doğdu, 1979 yılından beri İstanbul’da yaşıyor. Lisansını Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde, yüksek lisansını Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde tamamladı.
Nida, Mavikuş, Şehrengiz, BengisuNet, Yeni Dünya, SPD Sosyal Politikalar Dergisi, İSMEK El Sanatları, Minika Çocuk ve Minika Go dergilerinin kurucu ekiplerinde yer aldı.
Siyasi partilerde ve sivil toplum kuruluşlarında görevleri oldu.
Yazıları günlük gazeteler ve aylık dergilerde, şiirleri Şehrengiz, Ay Vakti ve Tütün dergilerinde yayınlandı.
Eğitim, reklam ve yayıncılık sektörlerinde yöneticilik yaptı. Halen ARGETUS Araştırma’nın danışmanlığını yapıyor.
İnsan Mevsimi, Oruç Mevsimi, Günbegün, Oyun Sözü, Saklambosi adlarında kitapları var.
Eğitim, gençlik, çocuk, kültür politikaları ile ilgileniyor. Evli ve iki kız babası.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #gençlik #şahsiyetsosyolojisi

Başa dön tuşu