BLOKZİNCİR TEKNOLOJİSİ VE KRİPTO VARLIK – Nurullah Mahmut DündarPandeminin gölgesinde başlayan 2021, kripto para sektörü için bir dönüm noktası oldu. Özellikle Bitcoin, fiyatının tarihi zirveleri görmesiyle arkadaş ortamlarında bile popüler konulardan biri haline geldi.
Sektöre yeni yatırımcılar adım atarken Blockchain, NFT, DeFi, Metaverse gündemde en çok yer alan kelimeler arasına girdi. Öyle ki, Türkiye’deki Google arama trendlerinde 2021 yılında “Bitcoin” terimi aramalarının bir önceki yıla göre yüzde 300’den fazla olduğunu görüyoruz.

Nurullah Mahmut Dündar Kimdir?

Ben Nurullah Mahmut Dündar, yaklaşık 4 senedir Medipol Üniversitesi’nde Blockchain Teknolojisi, Bitcoin ve kripto paralar üzerine dersler veriyorum. Uluslararası Ticaret ve İktisat lisanslarım sonrası Siyaset Bilimi ve İslam İktisadı alanında yüksek lisansımı bitirdim. İslam İktisadı ve Finans üzerine de doktora çalışmalarıma devam ediyorum. Türkiye’de Blockchain Teknolojisi, Bitcoin ve kripto paralar üzerine ilk dersi açmak nasip oldu lisans düzeyinde.

Özellikle Bitcoin ve Blockchain konusunu akademik düzeye taşımak ve bu alanda 4 yıldır dersler veriyor olmak güzel bir duygu.

Peki, nedir bu Bitcoin?

Bitcoin yaklaşık 12 yıl önce Satoshi Nakomato isimli ama hala kimsenin kim olduğunu bilmediği bir kişinin yazmış olduğu bir makale sonucu ortaya çıkan varlıktır. Bir kripto para. Blockchain teknolojisinin bir ürünü olarak ortaya çıktı kripto para, dünyada çok hızlı değişiyoruz çok hızlı hareket ediyoruz.

Geleneksel postanın, e postaya dönüşümü gibi her alanda dijitalleşmelerimiz mevcut. Bitcoin de bu dijital değişimin finans alanındaki dönüşümü diyebiliriz. Bitcoin özellikle hızlı fiyat artışları dolayısıyla çok gündeme gelen bir şey, bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi Bitcoin’in bir finansal alternatifinin olmayışı ve herhangi bir kurum, yapı, devletin ortaya çıkartmadığı bir varlığın ortaya çıkması durumu. Bunu bir para transferi ya da bir tasarruf aracı olarak gören insan sayısı her geçen gün artıyor.

İktisatta bir şeyin fiyatını arz talep dengesi belirler, Bitcoin’in arzı sınırlı. Toplamda 2140 yılına kadar 21 milyon Bitcoin üretilecek. Bu süreç içinde sınırlı bir arz ve çok fazla talep olduğu için dolayısıyla her geçen gün fiyat artıyor. Bugün 50 bin dolar civarında Bitcoin fiyatı bundan 5-6 yıl önce 10-20 dolar rakamlarından bahsediyorduk. O zamanlar 1000 dolar, 10 bin dolar, 50 bin dolar, 100 bin dolar hatta 1 milyon dolar rakamlarını tartışıyorduk. Bu basamaklar her geçen gün birer birer gerçekleşiyor. Bugün 50 bin dolar bundan 3 sene sonra 250 bin dolar olacak muhtemelen. Gelecekte daha yüksek rakamlara ulaşacak. Çünkü bu klasikleşmiş konvansiyonel finansal siteme güzel bir alternatif sadece buna da değil özellikle dünya üzerinde rezerv para olarak kullanılan doların itibarının çok ciddi manada eksilmesi ve 1971 yılından itibaren ABD Başkanı Nixon’un “Biz artık basmış olduğumuz Amerikan doları karşılığında merkez bankamızda altın tutmuyoruz basmış olduğumuz doların merkez bankasında altın karşılığı yok” açıklamasından sonra dünya üzerindeki bütün paralar itibari paraya dönmüş durumda. Bugün kullanılan tüm kâğıt paralar dünya ülkelerinin itibarı üzerinden değerlendiriliyor.

Bitcoin de bu noktada bir itibari paradır. Ancak itibarını bir devletin gücünden, varlığından, sömürgeciliğinden değil tamamıyla teknolojik gücünden almaktadır. Bu Bitcoin’i çok daha tercih edilebilir çok daha güçlü kılıyor.

Blokchain nedir peki farkı ne bitcoin ile?

Dünya üzerinde ilk kripto para Bitcoin tabi ki ama bugün yüzlerce kripto para var, her geçen gün yeni kripto para ortaya çıkıyor. Bunların bazıları çok ciddi hacimlere sahip. Mesela Etherium, Bitcoin’den sonra ortaya çıktı ama kendi teknolojik gücü itibarıyla akıllı sözleşmeler “smart contract” yapabileceğiniz, fon yönetimi sağlayabileceğiniz çok değerli bir para.

Ripple var, Litecoin var. Yani Bitcoin’den sonra bir çok kripto para ortaya çıktı ve her biri farklı özelliklere sahip.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #bitcoin #kriptovarlıklar

Başa dön tuşu