PEYGAMBERİMİZİN DÜRÜSTLÜĞÜ VE SÖZLEŞMESİ | Peygamberimizin Ticaret Ahlakı – 4Bu Muhammedü’l Emin” sözünü sadece inanan Müslümanlar değil düşmanları dahi yani Mekke halkının tümü bu sözü kullanıyordu. En büyük düşmanı Ebu Cehil bile peygamberimizin doğruluktan ayrılmadığını tasdik ediyordu. Kureyş,in ileri gelenlerinden Haris b. Amir de şöyle demiştir.

“Ey Muhammed, Vallahi sen bize hiç yalan söylemedin, fakat biz sana uyarsak yerimizden olacağız, bundan dolayı iman etmiyoruz.”

Hz. M0uhammed asla yalandan hoşlanmaz ve de yalancıları hiç mi hiç sevmezdi, Peygamberimiz, çocukları aldatmak içi söylenen sözleri de hoş karşılamazdı. Eğer birine söz verirse o sözü mutlaka yerine getirir, sözünde durur idi. Onun içindir ki Hz. Muhammed’in bu tutum ve davranışları karşısında peygamberimizi görenlerin çoğu ondan ayrılmıyor, onun yaşantısını görenler ona hayran kalıyorlardı. Bunlardan dolayıdır ki hak ve doğru yolu gösteren dinimiz kısa bir zaman içerisinde evrensel bir din haline gelmiştir.

Hz. Muhammed (sav) bizzat kendisi doğruluktan ve dürüst olmaktan ayrılmadığı gibi insanların kurtuluşunun doğrulukta olduğunu bize bildirmiş doğruların ve dürüst olanların kıyamet gününde peygamberlerle olacağını bize haber vermiştir bundan dolayıdır ki peygamberimiz kendisi doğru ve dürüst olarak yaşamıştır ki bize de doğru olmamızı emretmektedir.

Peygamberimize, insanların hayırlısı kim diye sorulduğunda, Peygamberimiz

“Her temiz kalpli ve doğru sözü olanlardır” buyurmuşlardır.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #ticaretahlakı #peygamber

Başa dön tuşu