METAVERSE İNSANLIĞI NEREYE ÇAĞIRIYOR? – Dr. Gülenay PınarbaşıGörüldüğü üzere insanlık yeni ancak öncekilerden çok daha muğlâk ve tekinsiz bir dönemecin eşiğinde. Üstelik bu teknolojiyi elinde bulunduran tekel şirketleri, insanlığa yaptıkları bu yeni çağrıya alacakları olumlu cevaptan son derece emin.

MAVERA TV – MEDYA DEDİKLERİ YAYIN SERİSİ – 2. BÖLÜM
KONUK – Dr. Gülenay Pınarbaşı – Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi
KONU – Metaverse bizi nereye çağırıyor?

1
Metaverse’ün bizi nereye çağırdığını konuşmadan önce son yüzyılda çeşitli medya teknolojileri aracılığıyla girdiğimiz kurgusal/sanal dünyaların bizi nereye çağırdığını sormak isterim size… Genel olarak medya sistemlerinin dayandığı anlam ve bilgi kaynağını bize nasıl açıklarsınız?

MEDYA SİSTEMLERİ HANGİ ANLAM VE BİLGİ KAYNAĞINA DAYANIYOR?

2
Medya teknolojilerini elinde bulunduran küresel şirketlerin tekelleşmiş yapısı yalnızca ekonomik bir güç değil. Belki de daha fazla sosyo kültürel bir güç içeriyor. Bu boyutunu sizden dinlesek, neler söylersiniz? (kültür endüstrisi açısından ele alabiliriz…)

MEDYA TEKNOLOJİLERİNİN SOSYO-KÜLTÜREL GÜCÜ

3
Zuckerberg bir müjde verir gibi “metaverse’te hayal edebileceğiniz hemen her şeyi yapabileceksiniz” diyor. Nitekim her teknoloji ve ürünün tanıtımında kullanılan söylem iyilik, fayda, eğlence üzerine kurulu… Ancak hakikati ne yazık ki öyle olmuyor. Metaverse’te de pratiklik, eğlence, kazanç öne çıkan söylemler ancak bu söylemlerin arkasında nasıl riskler söz konusu?

METAVERSE TEKNOLOJİSİNİN İMKANLARI VE RİSKLERİ

4
Medyanın gerçeklikle olan ilişkisine dair neleri bilmeliyiz? Metaverse bu ilişkiyi daha da dezenformatif/manipülatif hale mi getirecek?

METAVERSE GERÇEKLİĞİ NASIL YERİNDEN EDECEK?

META EVRENİN DEZENFORMATİF VE MANİPÜLATİF ETKİSİ

5
Medyanın dikkat dağıtma ve oyalama etkisine çokça vurgu yapıyorsunuz… Medya dikkatimizi nereden nereye çekiyor? Yani aslında dikkatimiz nerede olmalı, medya bizi nasıl bir malayaniye sürüklüyor?
MEDYA BİZİ NASIL OYALIYOR?
6
Metaverse’ün oyalayıcı etkisi hangi boyutlara ulaşır sizce? Oyalamaktan öte nasıl yıkıcı etkileri olabilir?

METAVERSE İNSANI GERÇEK DÜNYADAN KOPARACAK MI?

7
Tüketim kültürü açısından baktığımızda metaverse nerede duruyor? Aslında olmayan sanal ürünlerin, aslında olmayan sanal paralarla satın alındığı bir tüketim süreci oldukça ilginç… Tüketme fiili nasıl dönüşüyor?

METAVERSE VE TÜKETİM KÜLTÜRÜ

8
Her ne kadar seküler bir epistelomojiye dayansa da metaverse sisteminde dinsel bir iddia da var. Yeni bir evren “yaratan” teknoloji tanrıları… Diğer taraftan da fıtri bir manevi arayış içinde olan insanoğlu… Bu durum hayatı medya dolayımıyla tanıyan ve anlamlandıran nesiller için nasıl bir inanç yapısına yol açabilir?

METAVERSE İNSANIN ANLAM VE İNANÇ ARAYIŞINI NASIL ETKİLER?

9
Ülkemizin medya teknolojileriyle tanışma ve hayatına dâhil etme süreci hep çok hızlı oluyor. Televizyon, internet, sosyal medya hep böyle… Ancak bu teknolojileri kullanma bilinci çok gerilerde kalıyor. Şimdi de metaverse yakın bir tarihte yaygınlaşmaya başlayacak. Süreç yine aynı mı olur ne dersiniz? Uyarılarınız neler olur?

ÜLKEMİZDE MEDYA OKURYAZARLIĞI NE DURUMDA?

METAVERSE TEKNOLOJİSİNE TOPLUMSAL OLARAK NASIL HAZIRLANMALIYIZ?

10
Bireysel hayatımızda gerçeklikten kopmamak ve hakikate sahip çıkmak için neler yapmalıyız?

SANAL DÜNYANIN BASKINLIĞINA RAĞMEN HAKİKATE SAHİP ÇIKMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Dr. Gülenay Pınarbaşı – İstanbul Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmasının ardından yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamladı. Sosyal Medyada Yön Değiştiren İnançları konu alan araştırması ile doktora tezini savundu. Bazı üniversitelerde dersler veren ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının sosyal sorumluluk projelerinde yer alan yazar, kültürlerin inşası üzerine özel çalışmalar ve danışmanlık yapıyor. Kültür, turizm, yerel değerler gibi çeşitli konularda sosyo-ekonomik veri tabanları, anketler ve raporlar hazırlayan yazar, TRT2 ‘de yayınlanan Geleneğin Kalp Atışları programının akademik danışmanı ve editörü. Yayınlamış eserleri arasında Anadolu’nun Ermiş Kadınları (inceleme-araştırma 1.baskı 2011, 2.baskı 2017); Anadolu’ya İsmini Veren Kadınlar (inceleme-araştırma 1.baskı 2014, 3.baskı 2016); Spiritüel Ağ, 1. Baskı 2021; Tarihe Akan Çeşmeler (Belgesel, 13 bölüm, TRT Türk); Geleneğin Kalp Atışları (Belgesel-aktüel program-2018-2020-TRT 2) yer alıyor.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #medyadedikleri #metaverse

Başa dön tuşu