İNSANIN HALLERİ: MENFAAT – Ferda Bütün ve ArkadaşlarıMenfaat kelimesi Arapça kökenli bir sözcüktür. Aynı zamanda yerleşik olarak Türkçede çok fazla kullanılan sözcükler içerisinde gelir. Hem günlük yaşamda değerlendirilir hem de yazılı ve sözlü eserlerde çok sık karşılaşılır. Özellikle insan üzerinden değerlendirilen bir anlamı ile kullanılan sözcüktür.

TDK’ya Göre Menfaat Kelimesinin Anlamı Nedir?

Türk Dil Kurumu üzerinden bakıldığı vakit menfaat kelimesinin anlamı, ‘Çıkar’ şeklinde öne çıkıyor. Aynı zamanda bunu çıkarcı biçiminde de ifade etmek mümkün. Yani herhangi bir durum ya da olay karşısında kendi yararına olan durumu abartarak düşünen kişiler şekilde de anlatılabilir.

Başkasının ne yaşadığını ya da zarara uğrayıp uğramadığını düşünmeden kendi çıkarını düşünen kişiler olarak ifade edilebilir. Bu doğrultuda menfaat kelimesi kişi açısından menfaatçi olarak kullanılmaktadır. Tabii tek başına ya da cümle içerisinde hem iyi hem de kötü anlamda kişisel olarak değerlendirmek mümkün.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #ferdabütün #insanınhalleri

Başa dön tuşu