GÜNÜN TARİHİ: 14 Mart | 28 Şubat Darbesi Kararlarının Meclis’ten GeçmesiDarbecilerin 28 Şubat Kararları ile kırmızı hedef olarak görüp her an saldırdıkları kavramların başında başörtüsü geliyordu.O dönemin çok tartışılan olaylarından biri de İstanbul Üniversitesinin başörtülü öğrenciler için kurduğu ikna odalarıydı. Başörtülü öğrencileri okula almayan üniversite yönetimi çözümü türbanlı öğrencilerin akademisyenler tarafından başlarını açmaya ikna edileceği bu odalarda buldu.

Cuntanın, eşi başörtülü diye Prof. Dr. İbrahim Keleş’e yaşattıkları o dönemin bir özeti gibiydi. Kardiyoloji uzmanı Keleş, ‘Balıkların kalbine bak’ diye su ürünleri fakültesine gönderilmiş. Oradan da, yaprakları incelemesi için orman fakültesine sürgün edilmiş.( Keleş,2012 )

Türkiye’nin bir çok il ve ilçelerinde Savcı, Başsavcı olarak görev yapan Adalet Bakanlığı’nda Bakan Danışmanı, Personel Genel Müdür Yardımcısı, Tetkik Hakimliği görevlerinde bulunan ve son olarak da Ankara Başsavcı Vekili olarak görev yaptıktan sonra, Ağır Ceza Mahkemesi hakimliğinden emekli olan Nusret Çiçek o günlere ait çok önemli bir iddia ortaya atar: Şevket Kazan’ın Adalet Bakanı olduğu dönemde, yazılı ve mülakat sınavını yüksek puanla geçen dört başörtülü hakim adayı kızın aldıkları puanların düşürülerek, yerlerine imtihanı kazanmayan başkalarının yazıldı.(Çiçek,2010)

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv

Başa dön tuşu