GÜNÜN TARİHİ: 14 Mart | Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının AK Parti’ye Kapatma Davası Açması14 Mart 2008 günü Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, iktidarda bulunan AK Parti’nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Seçimlerden yine AK Parti çıkınca da bu kez geriye son çare kalmıştı: Parti kapatmak.

Böyle bir kara senaryonun mevcudiyetini Vatan gazetesinde Okay Gönensin deşifre etmişti. Plan şuydu: Önce Anayasa Mahkemesi, hukuk devleti ilkesine aykırı olduğu için, anayasa değişikliğini durduracak,ardından Yargıtay Başsavcısı, AK Parti’nin anayasayı ihlâl ettiği iddiasıyla dava açacaktı.

Dönemin CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, kapatma davası açma ile ilgili kendisine sorulan soru üzerine “Başsavcı görevini yapıyor.AKP hakkında açılan kapatma davasını, ”Siyasi partilerin kapatılmasını doğru bulmuyoruz. Ancak bir parti suç işlemişse, cumhuriyet başsavcısı da görevini yapmak durumunda. Bir iktidar partisinin, bu duruma düşmesi büyük talihsizlik” diye değerlendirmişti.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanalımıza katılabilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCilqeNUBy6N1w6xg89GDv1Q/join

Mavera TV her gün düzenlediği canlı yayınlarda; çocuk etkinlikleri, online atölyeler, kadın programları, sağlık, eğitim, dini sohbetler, aile, siyaset, tarih, ekonomi, edebiyat gibi alanlarda nitelikli ve güncel konuları uzman isimlerle sizlerin hizmetine sunuyor. Siz de Mavera TV’ye abone olarak ve bildirimleri açarak canlı yayınlarımızdan haberdar olabilir, birbirinden özgün içeriklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

#maveratv #anayasa #partikapatma

Başa dön tuşu